Wpis z mikrobloga

  • 0
@kukurykuu: Po co więc je numerować, skoro i tak idą w całość? Sztuka dla sztuki? Czy jakby się topił przewód w ścianie to łatwiej go znaleźć? I skąd taki elektryk wie, który przewód jest który? To na etapie wpusczania przewodów już się je wpina w złączki i opisuje według schematu od projektanta?

Dziękuję za odpowiedź.
  • Odpowiedz
@O2O2122: Co konkretnie cię interesuje?
Te żółte to są zwykłe złączki przelotowe, popularnie nazywane ZUG. Zamiast szyć całą tablicę na miejscu można wszystkie obwody zakończyć na złączkach i na budowie tylko wpiąć do nich przewody.
  • Odpowiedz
  • 0
@wedrowycz: Kiedyś chodziłem do elektryka, ale nie bardzo mi pasował i zmieniłem szkołę. Teraz chciałbym wrócić do tego i zmienić branżę, ale kompletnie zupełnie innych rzeczy mnie uczyli, a co innego mam w skrzynce. Dlaczego niektóe ZUG nie są spięte z dołu? skoro to złączka to na grzyb ktoś puste złaczki robił.
  • Odpowiedz
@O2O2122 Dokładnie jak piszesz. Masz na schemacie opisane, który numer za jaki przewód odpowiada. Jak wywali bezpiecznik, to wiesz w którym obwodzie szukać przyczyny.
  • Odpowiedz
Po co więc je numerować


@O2O2122: W twoim przykładzie numerowane są obwody wewnętrzne rozdzielnicy. Elektryk patrząc na schemat wie co to za obwód i gdzie prowadzi. Obwody zewnętrzne raczej się nazywa np. u ciebie łazienka, dzwonek.
btw, tego typu schemat to raczej rzadkość.
  • Odpowiedz
  • 0
@wedrowycz: jak nie masz w ogóle schematu to jak szukasz połączenia? Jakiś tester z sygnałem jedna strona, druga strona? Z tego co widzę, to tu na schemacie nie ma w ogóle informacji skąd przychodzą do lokalu fazy, neutral i pe. To tylko schemat połączeń w mieszkaniu do skrzynki?

I dlaczego tak mało tu neutrala? Dlaczego fazowe brązowe, beżowe, kremowe potem stają się czarnymi O_o
To wszystko spięte jest szeregowo? Za wyjątkiem
  • Odpowiedz
@7050 @O2O2122: do jednej rzeczy bym się troszkę przyczepił - wyłączniki różnicowoprądowe są typu AC, obecnie montuje się typu A ze względu na urządzenia domowe z zasilaczami impulsowymi
  • Odpowiedz
@kukurykuu: i tak i nie, typ AC jest nieco tańszy i wystarczy do zabezpieczenia np. pieca do sauny, jeżeli zabezpieczasz tego typu proste ustrojstwo jest w porządku
  • Odpowiedz
@O2O2122:
- numeracja: po pierwsze masz schemat więc wiesz, który numer odpowiada za który obwód, poza tym częstą praktyką jest zakładanie tego samego oznaczenia na obu końcach przewodu, więc wiesz, gdzie jest początek i koniec.
- kolory: czarny, szary, brązowy to zwyczajowo przewody fazowe, często każdy oznacza inną fazę. Czarny to klasyk do wszystkiego :) tylko kolor żółto-zielony jest zarezerwowany dla PE a niebieski dla N, reszta to dowolność
- przewody
  • Odpowiedz