Wpis z mikrobloga

#nauka Jak wszyscy wiemy, odległości w kosmosie są wręcz gigantyczne nawet ciężko sobie je wyobrazić, ale z czasem w kosmosie to też jest jakaś parodia, ten kto siedzi w tematyce będzie wiedział ,że cały czas widzimy przeszłość, nie da się w kosmosie zobaczyć teraźniejszości, gwiazda, która jest oddalona od nas 90 lat świetlnych to widzimy ją taką jaka była 90 lat temu, Galaktykę Andromedy widzimy taką jaka była ponad 2 miliony lat temu! Co jest w tym najzabawniejsze? A to, że to co dla nas tu na planecie już nie istnieje lub się wydarzyło w kosmosie się dopiero wydarzy lub wydarzyło ... Dla obcych żyjących przy gwiedzie oddalonej od nas o 200 lat świetlncyh dla nich u nas na Ziemi jest rok 1823, dla obcych żyjących przy gwieździe oddalonej o 500 lat świetlnych jest 1523 rok i tak można z każdym obiektem kosmicznym... To jest fenomenalne! (ʘʘ)

#ciekawostki #kosmos #wszechswiat #ciekawostkihistoryczne #swiatnauki #swiat
wakxam - #nauka Jak wszyscy wiemy, odległości w kosmosie są wręcz gigantyczne nawet c...

źródło: mrnktkuTURBXy82NDc3NjQ3Mi0yN2I1LTQyOTctOTgxMS04OWZjNGI4MTNjYmYuanBlZ5GVAs0DAADCww

Pobierz
  • 13
Dla obcych żyjących przy gwiedzie oddalonej od nas o 200 lat świetlncyh dla nich u nas na Ziemi jest rok 1823, dla obcych żyjących przy gwieździe oddalonej o 500 lat świetlnych jest 1523 rok i tak można z każdym obiektem kosmicznym... To jest fenomenalne! (ʘʘ)


@wakxam: Ogólnie to wynika z Teorii Względności - nie ma czegoś takiego jak ten sam moment w dwóch różnych miejscach.

Dlatego chociaż
@Qql3l3:
Jeśli czas podróży przy prędkości światła wynosi zero, to przekroczenie prędkości światła znaczy, że znalazłeś się u celu wcześniej, niż wystartowałeś.
Więc w sumie może i tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Galaktykę Andromedy widzimy taką jaka była ponad 2 miliony lat temu!


@wakxam: a swoją drogą to mi mózg trochę niszczy.

Galaktyka Andromedy się do nas zbliża, i widzimy ją taką jaka była 2 miliony lat temu. Bo taka nas dzieli odległość.

Ale odległość stale się zmniejsza. Czy zatem jest bliżej niż ją widzimy czy dalej? Czy skoro odległość się zmniejsza, zmniejsza się też czas jaki nas dzieli od tego obrazu, to
@wakxam mnie ciekawią również to ze czas zakrzywia się zaleznie od grawitacji, a raczej od odległości najbliższego ciała niebieskiego, ludzie żyjący na stacji kosmicznej na orbicie starzeją się wolniej od nas na ziemi