Wpis z mikrobloga

Pytanie głównie do studentów i ludzi mieszkających w #krakow i #katowice

W przyszłym roku wybieram się na #studia dzienne do jednego z tych dwóch miast. Kierunek i uczelnie mam już upatrzone, tylko wciąż nie mogę się zdecydować które miasto byłoby lepsze w mojej sytuacji:

- planuję wynajmować pojedynczy pokój w mieszkaniu,
- nie mam własnego samochodu, więc byłbym zdany na komunikację miejską,
- nie jestem raczej typem imprezowicza, więc ilość klubów, atrakcji czy innych miejsc rozrywkowych nie jest dla mnie kluczowa,
- ogólnie rzecz biorąc finansowo jest i będzie u mnie raczej kiepsko, i to nawet przy założeniu łączenia studiów z pracą

Czy w związku z tym Katowice - jako mniejsze, mniej zatłoczone i "tańsze" miasto - wydają się być lepszym wyborem, czy w sumie nie ma to jakiegoś większego znaczenia? Trochę się obawiam, że w Krakowie mógłbym żyć na niższym poziomie niż w Katowicach, ale nie wiem na ile tego typu różnice są odczuwalne w praktyce, a na ile to tylko teoria.

Z góry dzięki za wasze opinie ;)

Które miasto wybrać?

  • Kraków 46.5% (87)
  • Katowice 53.5% (100)

Oddanych głosów: 187

  • 24
  • Odpowiedz
@Baks1200: Tak, wynajem będziesz miał tańszy w Katowicach lub w tej samej cenie, ale lepszy standard. W Katowicach jest sporo uczelni (14). Z pracą nie jest ciężko. A po studiach możesz wyjechać w sumie gdzie chcesz. Komunikacja jest lepsza w Krakowie na ten moment, więc przed wyborem mieszkania sprawdź połączenia albo najlepiej ulokuj się blisko uczelni.
  • Odpowiedz
@Baks1200: Ostatnio jeżdżę dwa razy w miesiącu do Katowic, a mieszkam w Krakowie. Bardzo mi się to miasto podoba, wydaje się takie mniej zatłoczone :) Kraków jest spoko, ale ceny wynajmu mieszkań mocno zawyżone, gdybym teraz wybierał studia, na pewno mocno rozważyłbym Katowice. Nie wiem, jaki kierunek studiów wybierzesz, ale jeśli to będzie zdalnie z okazjonalnym pojawianiem się w biurze (na przykład raz w tygodniu) to spokojnie możesz szukać pracy w
  • Odpowiedz
@Baks1200: ale to zależy czy będziesz studiował i mieszkał w Katowicach czy np studiował w Gliwicach/ Zabrzu czy Sosnowcu bo to diametralnie zmienia postać rzeczy.

Podróżowanie po Kato busem - ujdzie
Jazda Kato - Sosnowiec - na granicy #!$%@?

Jazda Kato - Gliwice - witamy w krainie #!$%@?
Jazda Kato - Zabrze - powodzenia, #!$%@? do kwadratu.

Ceny zależa od dzielnicy. Jeśli chcesz dojeżdżać busem to najlepsze do mieszkania będzie coś
  • Odpowiedz
@sylwke3100: i znów zabawa albo w czekanie na ten legitny albo życie w stresie czy w Intercity kupowanie biletu za 4 Ziko na głównej stacji w pociągu przejdzie. Kolejne to czasowo wychodzi na to samo. Z uczelni trzeba jeszcze dojść - 30 minut normalnym krokiem na polibude. Matematykę pozostawiam Tobie. O tym że nie mieszkam na dworcu oczywiście nie wspominam.
  • Odpowiedz
@szynszyla2018 Jeśli takie coś ci generuje stres to śmiech na sali

Poza tym możesz przecież kupić bilet w aplikacji i nie musisz być nawet w tym momencie na głównej stacji

30 minut na polibudę w Gliwicach? Co ty emerytem jesteś?
  • Odpowiedz
@sylwke3100: jeśli nie rozumiesz takich rzeczy to nie mam co wchodzić w dyskusje. 20 minut szybkim krokiem 30 minut spokojnym. To już masz 1 h do tego przesiadka do tego fakt że nie zawsze się to ładnie łączy ze sobą tym sposobem podróż pociągiem może wyjść dłużej niż autobusem.
  • Odpowiedz
To z państwowych


@szynszyla2018: W Raciborzu jest też państwowa Akademia Nauk Stosowanych (wiem, że totalnie nie ten rejon, ale skoro wpisalaś już Cieszyn... ;)). W Rybniku jest filia polibudy.
Dodaj, że ten bilet na IC na Gliwice - Katowice będzie go kosztował nie 4 zł, a 1,96 z ulgą studencką.
  • Odpowiedz