Wpis z mikrobloga

Trochę się chwalę, a trochę żalę, a trochę z kronikarskiego obowiązku informuję, bo może to komuś poprawić wrażenia wizualne z oglądania filmów i grania.

Po kilku latach od zakupienia monitora odkryłem, że domyślnie działał na ograniczonym trybie RGB (16-235). Pewnie niejeden fiut mnie teraz wyśmieje, ale przypominam, że miejsce fiutów jest na Elektrodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zmieniłem tryb w opcjach monitora na HDR (0-255), co z zasady powinno zaowocować większym spektrum wyświetlanej czerni i bieli. Otóż stało się coś odwrotnego, czyli czerń była bardziej wypłowiała niż w przypadku ograniczonego trybu. Aby opcja działała poprawnie musiałem wejść w Panel sterowania Nvidia/Wyświetlanie/Zmiana rozdzielczości i zjechać na sam dół. Nigdy w panelu nie grzebałem, więc wszędzie domyślnie były wybrane ustawienia Windowsa. I tu leży problem, bo z nieznanych mi powodów system uważa, że mój monitor nie obsługuje HDR. W panelu sterowania karty zmieniłem więc ustawienia kolorów z systemowych na ustawienia karty graficznej i wybrałem pełny zakres tonalny zamiast ograniczonego. I czerń stała się czernią o jaką walczyłem.

Druga ważna wskazówka to polecam zweryfikować czy monitor działa na właściwym profilu ICC. Dowiedziałem się o tym natykając się przypadkiem na ten film.

#komputery #monitory #hardware #grafika #filmy #gry
Logytaze - Trochę się chwalę, a trochę żalę, a trochę z kronikarskiego obowiązku info...
  • 4
  • Odpowiedz
@Logytaze: Jeszcze taka ważna kwestia: każda matryca ma inne parametry, klątwa nowoczesnych monitorów bo kineskopy na to nie cierpiały.

Takie gotowce nadal nie będą idealne, jedynym ideałem jest profil zrobiony pod dany monitor urządzeniem do kalibracji które kosztuje kupę forsy. ;)
  • Odpowiedz
  • 1
Takie gotowce nadal nie będą idealne, jedynym ideałem jest profil zrobiony pod dany monitor urządzeniem do kalibracji które kosztuje kupę forsy. ;)


@supra107: Ma się rozumieć. Kiedyś sobie sprawię kolorymetr i się w to pobawię. Mimo wszystko można i bez zaawansowanej kalibracji trochę poprawić obraz z czego warto skorzystać.
  • Odpowiedz
@10129: Nawet nie wiedziałem że jest opcja wypożyczania.

Mało tego, cały czas byłem pod wrażeniem że koszt tego sprzętu zaczyna się w tysiącach, a tu się okazuje że taki sprzęt, nowy, zaczyna się od 500zł, i z tego co widzę ograniczenia związane z tymi tańszymi są w samym oprogramowaniu na które istnieją darmowe odpowiedniki które robią to samo.
  • Odpowiedz