Wpis z mikrobloga

W mojej opinii, żeby zatrzymać lub chociaż spowolnić wzrost ceny mieszkań jedynym rozwiązaniem jest podatek kastralny, od 3 lub 4 nieruchomości. Przez kredyt 2% przecież ludzie nie kupują mieszkań na wynajem, lub inwestycję tylko pod siebie żeby zamieszkać, co niszczy w jakimś stopniu rynek wynajmu oraz stopuje owczy pęd kupowania nieruchomości jako inwestycji. Ludzie z nadmiarem gotówki pierwsze co myślą co zrobić to kupować nieruchomość i nawet jej nie wynajmować tylko żeby od tak sobie pusta stała i zyskiwała na wartości ewentualnie trzymała wartość pieniądza.
Ale takiego podatku żadna władza nie wprowadzi, bo sami mają nakupowane mieszkań + lobby deweloperów, firm co wynajmuje mieszkania i tak dalej im wszystkim na rękę jest wzrost cen .

#nieruchomosci
#kredyt2procent
  • 10
@lentilek lLudzie z gotowki sie wystrzelali w czasie covidu. Czy calosc czy na sam wklad wlasny. Wtedy kupowal kazdy. Milioner i taryfiarz. Na bk2 zostali co nie zalapali sie wtedy.
@Zulf: na bk2 kupują raczej normalni ludzie co siedzą na wynajmie, albo u rodziców. Po prostu zamiast komuś płacić będą swoje spłacali.

@lentilek: Budować bloki finansowane przez państwo/samorządy - w rękach samorządów, mieszkanie za czynsz. W DE chyba działa.


@Suheil-al-Hassan: To by było jedno z najlepszych rozwiązań + z dobrym planowaniem przestrzennym, ale u nas to nie wypali, więc dalej będzie powstawała dzika deweloperka jak ja to mówię, z
@lentilek: No chyba pora niestety przyznać, że nieruchomości nie są do spekulacji/inwestycji. A przynajmniej nie takie zwykłe mieszkania w bloku, bo ja nie oczekuję, że państwo zbuduje apartamenty i domki jednorodzinne, ale takie blokowiska jak za PRL z dobrym planowaniem jak mówisz to byłoby okej, kto chce więcej zawsze może sobie kupić na wolnym rynku.
@Suheil-al-Hassan: To by było jedno z najlepszych rozwiązań + z dobrym planowaniem przestrzennym, ale u nas to nie wypali, więc dalej będzie powstawała dzika deweloperka jak ja to mówię, z krętymi wąskimi ulicami zastawionymi samochodami i jeszcze najlepiej ślepa bez miejsca do zawrócenia. U nas prawo budowlane jest mocno powalone, że takie rzeczy powstają tylko żeby upchać jak najwięcej bloków do 4 pięter.


@lentilek:
Odwrotnie, najpierw dobre planowanie przestrzenne +
@Suheil-al-Hassan: Wydaje mi się że dobrym prawem budowlanym też mogło by się wymusić w miarę normalność, wiadomo całej otoczki infrastruktury typu szkoła, przychodnie tego nie wymusisz. Ale żeby nie było, że miejsc budują minimum, do tego wąska droga, jakieś zawijasy, bloków napaćkane. Deweloper kupuje jakąś działkę tam wciska na siłę ile się da, potem następny obok i tak dalej. W ogóle nie ma planów na rozrost miast, tak żeby do nowych
Ale czemu od 3 lub 4 ? Od 2 na osobę, chyba że masz dzieci to na każde dziecko jedno mieszkanie więcej. Ludzie myślą że mityczni inwestorzy mają po 40 mieszkań a tak naprawde ceny windują Waldki co mają po 2-3 mieszkania i nie maja co robić z kasą


@DeoLawson: Od osoby to spoko, od rodziny to jest problem. Bo taka rodzina załóżmy ma mieszkanie, potem ma działkę z domkiem letniskowym,
@lentilek: Jak mają dzieciaka to tak jak napisałem, jedno mieszkanko zwolnione, to pewnie by musiały być jakieś fikoły prawne ale nie wierzę że sie nie da. Domki letniskowe to nieruchy typowo inwestycyjne, ich nikt nie zabrania posiadać.