Wpis z mikrobloga

Proszenie o jałmużne, ma pewne cechy rytuału. Zwykle między świeckim darczyńcą,
a mnichem, nie dochodzi do wymiany słów, ani kontaktu wzrokowego. Pewnego dnia, co było dość niezwykłe, starsza kobieta, wkładając mi jedzenie do miski, poprosiła mnie o pozwolenie na zadanie pytania. Widząc moje skinienie głowy na znak zgody, powiedziała: „Jak mogę przebywać w pustce? Mogę to robić przez krótkie okresy podczas medytacji, ale nie w życiu codziennym”.

Podsumuję moją odpowiedź: nie ma stanu pustki, którego należy szukać. Budda użył słowa „pusty” w znaczeniu „bez”. Zatem ciasto bez cukru w misce mnicha, można nazwać ciastem „pustym cukru”. Jeśli mamy używać tego słowa w odniesieniu do umysłu, musimy zadać pytanie: pusty od czego? Brak myśli podczas medytacji ma wartość tylko wtedy, gdy nie towarzyszy temu brak świadomości.

W swoim najgłębszym sensie, „pusty” oznacza brak chwytania się czegokolwiek jako „ja” lub „moje”. Praktyka Dhammy polega na uczeniu się, jak żyć życiem pełnym uważności, mądrości i współczucia, „pozbawionym” idei bycia właścicielem lub tym kto kontroluje doświadczenie.

Ajahn Jayasāro
9/12/23

#medytacja #buddyzm #buddyzmnadzis
  • 1
  • Odpowiedz