Wpis z mikrobloga

Czy ojcowie są dyskryminowani w polskich sądach?

w 2016 ojcowie sprawowali opiekę (pełną lub łączoną) w 51.6% przypadków https://rozwodowecentrum.pl/opieka-nad-dzieckiem/

połączmy to z faktem iż koło połowa polskich ojców nie wnosi wniosku o opiekę w ogóle.
Wychodzi że prawie każdy ojciec, który wniósł o opiekę to ją dostał (pełną lub dzieloną)

Pobierz hermie-crab - Czy ojcowie są dyskryminowani w polskich sądach?

w 2016 ojcowie sprawo...
źródło: OPIE
  • 132
w Polsce 1% ojców bierze jakąkolwiek część urlopu rodzicielskiego, jak sądzisz jaki % polskich ojców wykazuje chęć opieki nad dzieckiem w tygodniu? Wiesz, kiedy trzeba robić rzeczy, a nie tylko puścić TV


@hermie-crab: wiem, a Ty wiesz, że jednak urlop rodzicielski wiąże się z mniejszymi przychodami ?
jeśli kobieta i mężczyzna zarabiają tyle samo to twoja teoria jest właściwa
ale fakty są takie, że to jednak facet przeważnie zarabia lepiej- nie
@alfka:

@hermie-crab To nie przejdzie, nie zgadza się na z narracją wykopu. ¯(ツ)


Zgodnie z tą metodologią kobiety uzyskują opiekę w 94,3% spraw rozwodowych.
Nie widzisz tu dyskryminacji?
Opiekę wyłączną kobiety otrzymują 11,5 razy częściej niż mężczyźni, nie widzisz tu dyskryminacji?
@hermie-crab: bo przed rozwodem to jest teoretycznie rodzina, której decyzje są wspólne a nie egoistyczne
nadal czekam na odpowiedź czy Twoja grafika dotyczy opieki naprzemiennej bez alimentów czy widzeń + alimentów
@hermie-crab: sam podniosłeś temat urlopu wychowawczego, przedstawiłem kontrargument że to ojcowie z niego mniej korzystają, wynika z czystej kalkulacji i ekonomii rodziny, nawet bym się bym pokusił o stwierdzenie, że mężczyźni nie korzystają z tego, żeby kobiety mogły nie pracować ( co nie oznacza nie dzieleniem się obowiązkami domowymi)
czy opieka łączona to opieka naprzemienna bez alimentów czy widzenia w określonym czasie + alimenty?
@hermie-crab Wreszcie jakieś słuszne wnioski podparte faktami. Prawda jest taka, że nie ma dyskryminacji ojców, oni po prostu na własne życzenie nie chcą mieć kontaktu z własnymi dziećmi, bo to niewygodne. Rozstanie z matką dzieci = opuszczenie dzieci, tak jakby wgl nie istniały. Później unikają alimentów, robią wszystko, by nie łożyć na utrzymanie. Przykro mi słuchać, jak najczęściej wraz ze swoimi matkami i innymi członkami rodziny, negatywnie wypowiadają się o "obowiązku alimentacyjnym".
@hermie-crab: jeśli kobiety 11x częściej dostają samodzielna opiekę, a 2x częściej składają wnioski (zakładając że wszystkie takie wnioski składają, co znowu pewnie będzie nieprawdą), to możesz sobie używać dowolnie dużych liter, a nadal będzie to dyskryminacja mężczyzn względem kobiet w sądach rodzinnych.
sądy przyznają opiekę i dlatego tylko 4% to wyłączna opieka ojców?


@conamirko: https://adwokatrodacki.pl/blog/opieka-nad-dzieckiem-a-plec-rodzica/ a nie pomyślisz, że niewielu ojców garnie się do tego, żeby na full time zająć się dzieckiem? W głowach wielu ludzi wciąż żyje przeświadczenie, że "nie ma to jak matka". Do tego pełna opieka nad dzieckiem to duży wysiłek, którego wielu tatusiów chętnie się pozbywa. Fajnie, że chociaż opieka naprzemienna stała się względnie modna. I jeszcze jedno -
chyba że faceci się 10x częściej nie nadają do opieki nad dzieckiem


@graf_zero to taka logika jakbym mówił, że pay gap na poziomie 7% oznacza, że kobiety o 7% mniej nadają się do roboty. ()

Nie wiem w jakim środowisku się obracasz, ale w mojej okolicy na placach zabaw i na spacerach widzę bardzo porównywalna ilość ojców jak i matek.
kuzyn niebieskiego ma opieke nad dzieckiem. Nie wiem co się tam musiało stać bo nawet z tym dzieckiem przerowadził się z Warszawy do innej miejscowości.


@zimno_mi: masz zbudowane przez wykop przeświadczenie, że to coś niesłychanego. A niesłychane jest tylko to, że większość ojców odpuszcza, bo zostawienie dziecka z matką odpowiada z jednej strony społecznym stereotypom, a z drugiej jest dla faceta wygodniejsze, bo nie musi rano się zrywać, robić kanapek, szykować
@graf_zero: no tak, tak, kobiety to wspaniałe matki, mężczyźni to beznadziejni ojcowie.
Polacy to złodzieje a Niemcy są uczciwi i kulturalni, wszyscy Francuzi jedzą żaby a Hiszpanie kochają corride. Jprdl z kim ja tu rozmawiam xD
@Trauma_Teddy:

zrób sobie młotku eksperyment myślowy, że tylko tyle kobiet może dostać opiekę samodzielną ile mężczyzn.

Co zrobimy z tymi ponad 40% dzieci rodziców po rozwodzie gdzie ojciec nie wniósł wniosku (a matce zabroniliśmy sprawować samodzielną opiekę w imię "równości")

a) na ulicę
b) sprzedać niemcom

?
Nie wiem w jakim środowisku się obracasz, ale w mojej okolicy na placach zabaw i na spacerach widzę bardzo porównywalna ilość ojców jak i matek.


@mjrMajor:

Ale to jest obserwer bias.

Pamiętaj że ci co biora rozwód mogą być niewidoczni na placu zabaw.

Mówimy o pewnym ODSETKU który się nie nadają.
I tak, np mężczyźni częściej mają poważny problem alkoholowy,
W statystykach rozwodow

https://isws.ms.gov.pl/pl/baza-statystyczna/publikacje/download,2779,13.html

Mężczyźni piją 10 razy czesciej
I to