Wpis z mikrobloga

Dobra, wszyscy się pocieszyliśmy i pośmialiśmy z przejęcia #tvpis. Szkoda tylko, że pojawiają się analizy prawne, według których działania ministra Sienkiewicza były nielegalne. Rozumiem, że wywożenie gówna nigdy zbyt piękne nie jest, ale chciałbym żeby przynajmniej odbywało się legalnie. I bardzo niechętnie to powiem, ale wygląda na to że PiS ma rację skarżąc się na Tuska w Brukseli (jakkolwiek kuriozalnie to nie wygląda).
  • 18
  • Odpowiedz
  • 5
@Suheil-al-Hassan: Widziałem te analizy. Według nich TK uznał ustawę o RMN jako niezgodną z konstytucją. Ale niestety to jest nieprawda i nic takiego się nie wydarzyło. TK uznał jako niezgodną z konstytucją tak zwaną małą ustawę medialną. Moim zdaniem, skoro te analizy nie opierają się na faktach, są po prostu błędne.

@RunTillYouPuke: Przyzwyczaił, i dlatego właśnie to co zrobił Tusk razem z Sienkiewiczem mi się bardzo nie podoba.
  • Odpowiedz
@groman43: Ziomki Donka potraktowali instytucje państwowe jak swoją firmę, skoro wg ich narracji podstawą do wymiany prezesa TVP był kodeks spółek handlowych. I nawet jeżeli Sienkiewicz jest jedynym akcjonariuszem TVP SA, to jego zas*anym obowiązkiem jest ogłoszenie posiedzenia rady na co najmniej trzy tygodnie wstecz, także widać, że nawet tutaj nie potrafili postępować zgodnie z literą prawa, by, o zgrozo, powołać na stanowisko prezesa, zawodowego prawnika.

To jest tra-ge-dia! To co
  • Odpowiedz
@groman43: TK uznał za niezgodne z konstytucja nadanie komuś uprawnień powoływania członków rady bez udziału KRRiT jednocześnie też uznał że zgodne jest zabranie możliwości KRRiT powoływania członków. To dotyczyło nie ustawy o RMN ale wcześniejszej natomiast ustawa o RMN wprowadza tożsame zapisy tylko że nie minster wybiera tylko RMN która jest wybierana przez Sejm. Zatem ten przepis także jest niezgodny z konstytucją, więc powołana rada nadzorcza rządziła bezprawnie.
Przez to że
  • Odpowiedz
@groman43: Generalnie to co się (już wczoraj) stało to jest bardzo interesująca sprawa. Z jednej strony sposób przejęcia TVP budzi lekkie (eufemizm) zastrzeżenia co do legalności działań, a z drugiej strony było konieczne w kontekście ogółu społeczeństwa.

Nie znam się na prawie, dlatego nie będę udawał, że jest inaczej. Z mojej podstawowej wiedzy wychodzi jednak, że jedynym w pełni wyglądającym legalnie działaniem, aby "odbić" TVP była zmiana ustawy. To jak wiadomo
  • Odpowiedz
@derezeus:

to jego zas*anym obowiązkiem jest ogłoszenie posiedzenia rady na co najmniej trzy tygodnie wstecz,


@derezeus: https://businessinsider.com.pl/prawo/jak-minister-kultury-bartlomiej-sienkiewicz-przejal-kontrole-nad-mediami-publicznymi/w3q39lm
Tutaj też masz wyjaśnione, dlaczego zostało uznane, że przedstawiciel akcjonariuszy może powołać zgromadzenie walne w trybie natychmiastowym, nie informując o tym RMN, zarządu etc.
Zarząd wybrany przez RMN był nielegalny, a KRRiT straciła prawo do powoływania zarządu. W związku z tym, by nie działać na szkodę spółki, w trybie natychmiastowym powołany został nowy
  • Odpowiedz
Z mojej podstawowej wiedzy wychodzi jednak, że jedynym w pełni wyglądającym legalnie działaniem, aby "odbić" TVP była zmiana ustawy


@Danzuo: Nie była, ponieważ zgodnie z wyrokiem TK z 2016, RMN nie miała prawa powoływać członków zarządu, a KRRiT straciło to prawo w drodze ustawy PiS'u, co było według TK poprawne. W związku z tym, akcjonariusze TVP, PR etc. uznali, że należy w trybie natychmiastowym powołać legalny zarząd. Wszystko jest opisane w
  • Odpowiedz
@Danzuo: Pis stworzył sobie alternatywny system prawny, który nie ma umocowania w naszej Konstytucji i gdy teraz opozycja przychodzi to odkręcać to powołuje się właśnie na coś co po prostu nie istnieje. Czujesz już o jakim poziomie abstrakcji tutaj mówimy?

Opozycja na wszystko co teraz robi z tvp, a także na dalsze odkręcanie pisowskiego gówna, ma glejt w postaci orzeczeń sądów, w tym też tych europejskich, a także wyroków i orzeczeń
  • Odpowiedz
Na szczęście tutaj koalicja wyszła z impasu powołując się na prawo ogólnie dotyczące spółek prawa handlowego które daje kompetencje powoływania członków rady właścicielowi spółki.


@ToTrocheBardziejSkomplikowane: @Suheil-al-Hassan tylko, że to nadal jest niezgodne z konstytucją. Problemem jest konstytucja, a konkretnie zapis o KRRiT, gdzie wychodzi klasyczne jeden rabin powie tak, a drugi powie nie. I argumentów z artykułu businessinsider można użyć odwrotnie. Że art. 64 konstytucji nie jest ważniejszy od art. 213.
  • Odpowiedz
  • 0
@ToTrocheBardziejSkomplikowane: Tylko, że jest coś takiego jak domniewanie konstytucjonalności - dopóki TK nie uzna ustawy za niezgodną z konstytucją, jest obowiązującym prawem. Fakt, że TK uznam inne, podobne prawo za niekonstytucyjne nie ma tutaj znaczenia.

@Anyper Przede wszystkim, nie żadne "my" czy "wy". Głosowałem na Tuska i to dosłownie. Poza tym, na dzielenio na "naszych" i "innych" wyrósł PiS. Tusk też czasem to robi i bardzo mi się to nie podoba.
  • Odpowiedz