Wpis z mikrobloga

#tvpis #sejm #prawo #polityka #konstytucja

Ja wiem że u jednych na twarzach maluje się złość, u innych radość, w domach strzelają korki od szampana, słychać też trzask pękających dup, o świńskim kwiku nawet nie wspominam, mimo że bliżej mi do KO to chciałbym wiedzieć czy rzeczywiście "przejęcie TVP" odbyło się zgodnie z prawem więc proszę o komentarz kogoś mądrzejszego w prawnym kontekście tego "przejęcia" a tych którzy też się nad tym zastanawiają o wyplusowanie wpisu/komentarza żeby znalazł się ktoś kto to obiektywnie wyjaśni.
  • 14
@aarahon: oczywiście że niezgodnie z prawem. Powołali się na wyrok TK który zresztą jest nielegalny bo sami POwcy tak mówili. Quod erat demonstrandum. Chyba że wyroki czasami są legalne a czasami nielegalne w zależności od naszego widzimisię.
@Leotard00: w przypadku kolizji przepisów wchodzi zasada lex specialis - prawo szczegółowe ma pierwszeństwo przed prawem ogólnym, Kodeks jest ogólnym prawem dotyczącym spółek, ustawa o RNM jest aktem szczegółowym dotyczącym spółek zwanych mediami.

Relacja taka, jak powiedzmy Kodeks Pracy i Karta Nauczyciela, ten pierwszy ma zastosowanie wyłącznie w sprawach nie objętych przez KN.

Plus reguła chronologiczna, jakby pierwszego było mało. Generalnie Sienkiewicz prawnie daje ciała, wyżej są bardziej szczegółowe omówienia tematu.
@Leotard00: jeśli piszesz o wyroku z 13 grudnia 2016 r. (sygn. akt K 13/16), to TK nie stwierdził po całości, że ustawa o RMN jest niekonstytucyjna, taka interpretacja wyroku to poważne nadużycie. Niczego takiego nie zamierzam "uznawać", prawo nie jest uznaniowe.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz mediów publicznych. Li i jedynie. Niczego w zakresie uprawnień ministra kultury nie kwestionował