Wpis z mikrobloga

Moi rodzice chcą założyć zmiękczacz wody, instalacja jest na pp, i aby bez klejenia i cięcia to wstawić jedyna możliwość do podłączenie pod istniejący bypass na filtr. Czy mogę zrobić to na wężach elastycznych w oplocie , czyli od obecnego wejścia wąż do nowej linii z nowym filtrem mechanicznym i sznurkowym (gdzieś wyżej bo obecnie to jest na 30 cm podłogi) , następnie do zmiękcza i z zmiękczacza do instalacji

#budujzwykopem #budownictwo#wodociagi #hydraulika #dom #kiciochpyta
lukaschels - Moi rodzice chcą założyć zmiękczacz wody, instalacja jest na pp, i aby b...

źródło: 20231220_194450

Pobierz
  • 29
@lukaschels: Można zrobić na wężykach takich jak na pic rel, ale z doświadczenia wiem, że u kolegi co pracuje w Leroy klienci potrafią je reklamować. To tyczy się wężyków każdego typu (spłuczkowy, do kranu stojącego, do filtrów). Chodzi o to, że albo na łączeniach (nakrętkach) zaczyna cieknąć po X czasu albo z oplotu minikropki wychodzą.
MWittmann - @lukaschels: Można zrobić na wężykach takich jak na pic rel, ale z doświa...

źródło: filtry-mechaniczne

Pobierz
@lukaschels: można tak zrobić, ale tutaj na pp zrobienie normalnego podejścia też nie będzie jakieś skomplikowane, jest gdzie uciąć i przesunąć
@MWittmann @maniok wszyscy producenci jakich znam zalecają montaż stacji co najmniej na rurach elastycznych (PP lub PEX) albo właśnie na wężach, tylko nie takich jak tu kolega w ostatnim poście sugeruje a węże co najmniej średnicy 1' zbrojone z teflonu np, te pracują po kilkanaście lat i nic się z
@lukaschels no ja bym tego nie polecał.. zrobisz jak uważasz, ale wolałbym wypożyczyć zgrzewarke i zrobić to jak należy, bo zauważ co się teraz dzieje - mamy tu mini overengineering a i tak rozwiązania maja wady/są awaryjne.

Czemu nie chcesz tego pozgrzewać??
pex skręcany jako bezpieczniejsze


@lukaschels: tylko kup markowe (naprawdę markowe) kształtki, bo te marketowe potrafią pękać - mają tak cienkie ścianki. Ale najlepiej - zgrzewarka kosztuje 200zł, kup sobie i zrób to porządnie na PP.
@lukaschels no nie wiem.. serio kupiłbym zgrzewarke. Jak masz dom to Ci się to przyda a jak nie to sprzedasz za 150 i elo. A masz zrobione jak Pan Jezus przykazał…
Serio nie kombinowałbym tutaj, tym bardziej ze do takiej stacji powinieneś mieć tez kraniki do pomiarów jakości wody, warto tez ten filtr przed zmiękczaczem dac, jak będziesz wymieniać filtr to na takim „luźnym” połączeniu zawsze coś poruszysz, więcej połączeń, więcej problemów..
aby bez klejenia i cięcia to wstawić jedyna możliwość do podłączenie pod istniejący bypass na filtr. Czy mogę zrobić to na wężach elastycznych w oplocie


@lukaschels: możesz. Jeśli bardzo chcesz odwalać manianę i robić tak źle, jak to najgorsi partacze robią, lubujący się właśnie w protezach z elastycznych wężyków.
Jeśli chcesz to zrobić jak nalezy, to pożycz (albo kup używaną a potem sprzedaj) zgrzewarkę (PP się zgrzewa, nie klei) i zrób
zrób jak należy czyli na PP. Zgrzewarkę na allegro kupisz za 70 zł, do tego nożyce za 20 i gotowe.

@Torgerd: "tak jak nalezy" - w instrukcji do mojego zmiekczacza jest wymóg zastosowania węży elastycznych. grube calowe węże, do tego kolana mosiężne żeby do głowicy podejść - nie wiem co tam może #!$%@?ąć w warunkach domowych.

@lukaschels - jeśli się boisz zalania, to czujnik zalania + elektrozawór na przyjściu. to można
@lukaschels: zobacz jak wygląda klasyczne podłączenie zmiękczacza... masz filtr wstępny, a potem na elastycznych wezach zmiekczacz. jak jest plukanie zloza to sie to troche trzesie i telepie. jak sypiesz sol, to sie trzesie i telepie. nie wiem skad przekonanie ze "czeba na sztywno, inaczej fuszera". to wlasnie na sztywno jest fuszera :D
subiel - @lukaschels: zobacz jak wygląda klasyczne podłączenie zmiękczacza... masz fi...

źródło: obraz_2023-12-21_093559873

Pobierz
  • 1
@Bad_Wolf wiem ile to zajmuje i tam akurat mam odpowiednią ilość miejsca.

Ale jest wysokie i tu przyłącze mam na 30 cm a aby wygodnie podłączyć najlepiej aby buło na conajmniej 1 metrze więc jakoś trzeba to wydłużyć
Jest też kanaliza.

@subiel no właśnie pytając wzorowałem na instrukcji jednego z nich z ma być 2 razy przewód elastyczny 1 cal.
A moim układzie byłby 3.

Jakby bylomto tak awaryjne to producent by