Wpis z mikrobloga

@morgiel: A ty poczytaj coś więcej niż posty historyków po podstawówce. Koniec grudnia jest początkiem nowego roku słonecznego i praktycznie każda kultura w Europie celebrowała go w specjalny sposób.
Później przychodzi chrześcijaństwo i zupełnym przypadkiem, Jezus rodzi się w tym samym czasie.
Kościół miał to do siebie w pierwszych wiekach istnienia, że z łatwością przystosowywał się do lokalnego charakteru bo rządziło nim zasadniczo niewiele dogmatów i łatwo było lokalne zwyczaje przekształcić
  • 0
@Lohengrin: czy chodzi ci o sol invictus? https://pl.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus
"Obchodzenie święta Sol Invictus, przypadającego 25 grudnia, pierwszy raz jest źródłowo poświadczone w 354."

tymczasem https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie
"Ścisłe określenie czasu powstania liturgicznego święta narodzin Chrystusa, podobnie jak i powód umieszczenia go w kalendarzu liturgicznym w dniu 25 grudnia, jest kwestią nadal dyskutowaną przez uczonych. Według dostępnych źródeł święto wprowadzono najpierw w Rzymie w IV lub pod koniec III wieku. "
no chyba że jest
@morgiel: Poczytaj coś więcej niż gdybania i wybiórcze teksty pisane pod tezę. Święto przesilenia zimowego obchodzi się w takiej czy innej formie na całym świecie. W naszej kulturze ludowej zachowało się wiele zwyczajów, które z chrześcijaństwem nie mają nic wspólnego a zostały włączone do świąt bożego narodzenia. Ty zamiast się cieszyć że ktoś o odmiennych poglądach do twoich świętuje w tym samym czasie, to próbujesz zawłaszczyć sobie ten dzień. Jeszcze brakuje
  • 1
@MEKO: ciesze się niech każdy obchodzi co chce xd uważam tylko że nie ma powodów by sądzić że święto przesilenia było wcześniej niż boże narodzenie, a kłamstwo o tym że zostało ono ustalone 274 roku jest cały czas żywe mimo iż nie ma nic wspólnego z prawdą
  • 1
@Serniczek_Szatana: przesilenie wcale nie wypada 25 grudnia co już w starożytności ludzie wiedzieli a w takim basenie morza śródziemnego różnice między porami roku są znacznie mniejsze, źródła greckie i rzymskie wspominają o zimowym przesileniu, ale jedynie jako o zjawisku astronomicznym, nic nie wskazuje aby w rzymskiej religii przywiązywano do przesilenia jakąś wielką wagę
  • 0
@Serniczek_Szatana: inne religie nic nie mają do tego no chyba że sugerujesz że chrześcijanie ściągnęli coś od słowian, nie wiem czy chrześcijanie ustalili specjalnie tą date na przesilenie wiem natomiast że nie ma dowodów na to by Boże narodzenie miało zastąpić jakieś święto a te brednie o jakimś mitrze to tylko twoja teoria i nie ma to poświadczenia w źródłach, święto sol invictus po raz pierwszy wzmiankowane jest w 354 a
  • 0
@Serniczek_Szatana: no dobra troche poleciałem z tym że to tylko twoja teoria xd ale dalej to jedna z teorii która nie musi być prawdziwa a wielu ludzi podchodzi do niej jakby w 100% była i to mnie bardziej denerwuje, a jest jeszcze opcja że było to inspirowane apokryfami nowego testamentu
"L. Duchesne, H. Engberding[w innych językach], L. Fendt[w innych językach], A. Strobel[w innych językach] uważają, że wybór daty był inspirowany apokryfami
@morgiel: W tak ważnych sprawach nie wierzę w przypadek i najpewniej nim nie jest.
Co do obliczania daty narodzin Jezusa, to mogę powiedzieć tylko xD, absolutnie nie ma żadnych wiarygodnych przesłanek, żeby takie wyliczanki brać na poważnie.
Bez względu na wszystko, ogromna część faktów świadczy o tym, że Boże narodzenie jest adaptacją pogańskiego święta, w tej czy innej formie.
Czy faktycznie tak było, czy to wszystko to przypadek, najpewniej się nie