Wpis z mikrobloga

Hej murki,

macie jakieś doświadczenia w komunikacji z satelitami meteorologicznymi geostacjonarnymi? Chodzi mi przede wszystkim o GOES (w Polsce widoczny jest chyba tylko GOES-15) lub Meteosat-9. Mój setup:
Talerz - 80cm
Odbiornik - wykonany na podstawie tutorial'a derekcz - https:// www. thingiverse.com/thing:4980180
Odbiornik podłączony kablem rg6 (30cm) do wzmacniacza/filtra - NooElec SAWbird Goes
Dalej jest Hackrf One (ale próbowałem też z rtl sdr v3), konwersja na sygnał cyfrowy i przechwytuje przez SatDumpa (1.1) lub Gqrxa.
Konfiguracja wydaje mi się poprawna, ponieważ jestem w stanie odbierać sygnał z ~1.7Ghz z satelit Noaa, Metop i Meteora. Wydawało mi się, że wystarczy, że podmienię odbiornik na taki z polaryzacją liniową i będę w stanie "usłyszeć" Goes'a.
Wyznaczać pozycję satelity próbowałem na podstawie telefonu, busoli i jeszcze innych magnetometrów, ale ciągle mam tylko szum. Próbowałem z innym wzmacniaczem (bez filtra), jakimś chińskim, ale też bez zadowalających rezultatów.
Według nanoVNA odbiornik, z polaryzacją liniową (kupiony również w chinach) ma około 5-6db zysku na częstotliwości 1.7ghz, więc nie ma tragedii.

Macie jakieś rady albo tutoriale?

Dla atencji wrzucam jedno z lepszych zdjęć odebranych z noaa + postprocesing w satdumpie.

#sdr #hamradio #noaa #rtlsdr
hydrocyfolumpus - Hej murki, 

macie jakieś doświadczenia w komunikacji z satelitami ...

źródło: 2023-11-04_08-29_avhrr_3_composite

Pobierz
  • 18
@msr99: raczej unikam tamtego miejsca. "temat poruszany wiele razy, proszę skorzystać z funkcji szukaj. zamykam", zaraz mnie zjadą za to, że śmiałem użyć kabla rg6 z impedancją 50 ohmów, zamiast h155 i dyskusja odpłynie na inny temat. na wypoku widziałem parę mirków co pomyślnie odebrali obraz z Noaa przez Apt (ja też tak zaczynałem), może ktoś poszedł o krok dalej i "przeskoczył" na 1.7ghz ;)
na elek..siedzę tylko na 1 o panelach, więcej nawet nie odwzam się zerkać ;)

ale patrząc na tutoriale, maja taka dedykowana antenę, ty masz talerz + ten derek
a jester 100% pewny ze celujesz w satelitę ? bez tego to lipa...
@msr99: nie jestem pewien. Elevation ustawiam na podstawie podziałki jaką narysował producent anteny. Azymut wyliczałem, telefonem (w aplikacji look4sat), busolą i innym magnetometrem. Widmo obserwowałem i w satdumpie i gqrx, kręciłem talerzem, mniej więcej w okolicach zakładanych parametrów. Zakładam, że jakbym choć przez chwilę nakierował na satelitę, to coś bym w widmie zobaczył, a było tylko szum. Nie uruchomiałem goestools'ów bez jakiekolwiek sygnału.
ja mialem odchyłki na elewacji na tym co producent wybił. używałem kompasu. a potem lewo prawo. ( mowa o sat ) + analizator z dekodowaniem sygnału..

7. Roughly point your antenna at the satellite

Find where the GOES-16 or GOES-17 satellites are in the sky at your location using agsattrack.com.

Note the azimuth and elevation.

Use an actual real compass to point your dish at the azimuth. I've been using the iPhone
@msr99: ja jestem mocno początkujący, ale wydaje mi się, że dla Warszawy goes15 powinien być widoczny. Używam gpredicta (tak podmieniłem w nim nazwę domeny do plików TLE, więc zakładam że mam aktualne parametry orbit) i wychodzi jak na obrazku, czyli około ~20* nad horyzontem. Podobnie wskazuje look4sat (na androidzie). Do gpredicta wbiłem współrzędne lotniska chopina (bo tam mam policzoną dokładnie wysokość nad poziomem morza). Parametry:

Lat: 52,1671348 N
Lon: 20,9788498 E
hydrocyfolumpus - @msr99: ja jestem mocno początkujący, ale wydaje mi się, że dla War...

źródło: epwa_goes_15_sim

Pobierz
@msr99: Faktycznie strona z noaa (https://www.ospo.noaa.gov/Operations/GOES/15/index.html) twierdzi, że satelita jest na 128W i niby w wikipedii jest tak samo wpisane w tabelce, ALE jest też:

On 22 September 2023 the satellite's ownership was officially transferred to the U.S. Space Force, taking its current designation as part of the EWS-G network. As a consequence, the spacecraft has started drifting over the Indian Ocean to reach its new assigned orbit and it's
@msr99: mam wrażenie, że się nie rozumiemy. Z tego samego linku do wikipedii, który sam wkleiłeś w sekcji "Operation" jest wpis, że 22 września 2023 satelita został przekazany do U.S. Space Force i zostaje on przesunięty nad Ocean Indyjski. Moim zdaniem informacje na infografice, którą zaprezentowałeś jest po prostu nieaktualna.
hydrocyfolumpus - @msr99: mam wrażenie, że się nie rozumiemy. Z tego samego linku do ...

źródło: wiki_goes15

Pobierz
@hydrocyfolumpus:

więc to nie GEOS-15 tylko EWS-G2

Update 10/26/2023

Krzysztof Preś recently captured this image from the former GOES15 sat, currently named EWS-G2, using a Helix 1.9m dish, VLNA, BladeRF 2.0 micro aX4 and satdump as the decoding/ processing software. The sat is located over the Indian Ocean currently at EWS-G2 is 69.88E. Note in the lower SE position on the limb of the earth the moon is visible!
@msr99: w wikipedii występuje pod nazwą goes15, na n2yo też, w danych z norad też można go pod tą nazwą wyszukać. Fizycznie to jest ten sam satelita, tylko zmienił pozycję, nazwę i właściciela. Natomiast na dishpointer.com nie ma satelity ews-g2.

Dyskusja nie ma chyba sensu, bo nie zbliża mnie to rozwiązaniu problemu komunikacji z satelitą, tylko rozwiązujemy jakieś kwestie semantyczne. Jak by nie nazywać obiektu NORAD ID/SATCAT no.: 36411 moim zdaniem
szukaj w guglu jak odebrać z EWS-G1/G2

on się tak już nazywa, bo zmienił pozycje, właściciela.
w SAT tak często bywa ze przesujwaja
on inklinuje znaczy nie jest super w 1 pozycji

da sie odebrac , dalem ci te 2 ostatnie linki chyba najwiecej opisane
ACZKOLWIEK, wszyscy oni maja WIEKSZE anteny..
@msr99: tak, dwa ostatnie linki faktycznie są przydatne. Co do wielkości anteny to jakiś czas temu mignęła mi oficjalna specyfikacja i faktycznie zalecają w niej antenę o średnicy 2m. Z drugiej strony widziałem całkiem udane próby (na "grillu" od anten kierunkowych od wifi) odbioru tej satelity (nie wiem czy firma NooElec nie sprzedaje gotowego zestawu, na którym jest co najmniej kilka filmów na yt z odbiorem). Jeżeli chodzi o antenę 2m