Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo

Ojciec mi się dzisiaj wydarł, że strop połamię, bo upuściłem na podłogę worek z kamieniami (sandbag do ćwiczeń) 25 kg z 30 cm.

Imo panika jak zwykle, ale może jednak?
Nie wiem, jak to przeliczyć na masę statyczną.
  • 9
  • Odpowiedz
@WolvvloW: No to mu powiedz, że nie tyle ty jesteś mądrzejszy, co on jest cepem... Fizyka to nie jest czarna magia, zapraszamy do książek!
  • Odpowiedz
  • 0
@MrFen btw, zastanawiam się jak to zmierzyć domowym sposobem
Waga nie zdąży chyba zarejestrować upadku/złapania worka. Siłomierz byłby spoko. Ale nie mam ^^
Chyba najlepiej byłoby zrobić przeciwwagę na cięgnie i patrzeć, kiedy szarpnie...
Hmm...

A w ogóle to przy założeniu, że ten sandbag jest w stanie coś uszkodzić, siłownie powinny być jedynie na poziomie fundamentów.
  • Odpowiedz
@WolvvloW: Samo założenie ze względów obliczeniowych od obciążeń użytkowych w budownictwie jednorodzinnym przewiduje (z współczynnikami bezpieczeństwa) minimum 2,25kN/m2 stropu. To jest ~ 230kg na metr kwadratowy. Najczęściej zaleca się jednak przyjmować 3kN/m2 (~ 300kg/m2). Oczywiście, to tylko obciążenie użytkowe, dolicz zapas z obciążeń stałych... Jakby tego było mało, to do wymiarowanie zawsze jest na podstawie statyki danego elementu i tam jest dodatkowy zapas. Myślę, że jakby twój sandbag ważyłby 800 kg
  • Odpowiedz
  • 1
@antekdomagala to jest dom, który właściwie ojciec sam w dużej części wybudował. I niby powinien wiedzieć, ile stropy wytrzymają, ale też ma straszną tendencję do paniki i darcia mordy o byle gunwo.
  • Odpowiedz