Wpis z mikrobloga

Hej #pcmasterrace, pytanie do ekspertów. Mam kompa gdzieś z 2016 roku (pic rel), w skrócie to i7 6700k, GTX 980ti i 16GB DDR4 3200MHz. Dokupiłem najszybszy dysk m.2 jaki znalazłem jakiś czas temu.

Pytanie: czy jest sens unowocześniać ten komputer? Myślałem o dokupieniu RTX 4080 albo RX 7900 XTX + zasilacz 800W, ale boję się, że CPU i RAM będą wąskim gardłem.

Alternatywnie chciałem złożyć kompa na bazie Ryzen 7 7800X3D + RX 7900 XTX, ale wychodzi mi ponad 10k za taki zestawik jaki by mi pasował.

Co byście doradzili?

Komp 90% do gierek, 10% do jakiejś zabawy z AI i pracy.
HarrisonFiat - Hej #pcmasterrace, pytanie do ekspertów. Mam kompa gdzieś z 2016 roku ...

źródło: komp

Pobierz
  • 11
@HarrisonFiat: modbios i nawet 9900K wejdzie, ale nie ma sensu.
Lepiej zmienić całość na jakieś AM5.
Niekoniecznie X3D, bo jeśli nie grasz w fullHD to procek ma mniejsze znaczenie niż grafa.
@majk3l: Wszystko zależy od budżetu. Jeśli dostałby 9900k za ~1000zl, to byłby to dobry deal na przeczekanie - ten procek ma praktycznie tylko kilka % niższą wydajność od 11900k. Wtedy można odsunąć zmianę platformy na przyszłość, kiedy nie będzie już takiej opcji. A zaoszczędzona kasę lepiej spożytkować na mocniejsze gpu.

A jak nadmiar gotówki jest, to nowa platforma i ce la vie!
@HarrisonFiat: "Komp 90% do gierek" a jakiego typu gierki ? Multiplayer-y, mmo, strategie, esportowe ... czy raczej single player-y? Oraz na jakim monitorze grasz ( rodziałka i hz monitora ) ? Bo od tego bardzo mocno zależy ustawienie balansu między kartą a prockiem jaki warto wziąść