Wpis z mikrobloga

#stomatologia #stomatolog #dentysta #zeby #luxmed #pytaniedoeksperta

Chcialbym wyrwac zab 7, ktory mial juz 3 krotnie wymieniane wypelnienie z czego 2-krotnie prawie calosci zeba, czyli zostala praktycznie sama "obudowa" zeba. Zab i dziaslo wokol daje dolegliwosci bolowe, ostatnio prawie caly czas.

Dentystka u ktorej bylem juz 3 razy nie bardo wie jak mi pomoc, bo zdjecie rtg wedlug niej nie wyglada podejrzanie. Raz wyslala mnie do higienistki, bo uznala, ze po tym mi przejdzie, a nastepnym razem uznala, ze przepisze mi jakas magiczna paste. Mam tego dosc, bo minely juz 3 miesiace a zab (i caly luk wzdluz niego) nadal boli.

Czy idac do medycznej sieciowki, do stomatologa chirurga, usunie mi on 7 przy pierwszej wizycie, czy znow bedzie to rozbijane na iles tam wizyt i dodatkowych konsultacji? Nie interesuje mnie zadne leczenie kanalowe, bo nie zamierzam sie za 2 lata znow meczyc z tym zebem, ktorego na dobra sprawe juz praktycznie nie ma (wiekszosc to wypelnienie)
  • 15
  • Odpowiedz
@Skayfer: imo warto walczyć o zęba, jak usuniesz to będziesz musial to miejsce uzupełnić protetycznie, chyba że na resztę zębów masz też wywalone

poczytaj o efekcie Godona

btw. miałeś robione zdjęcie pantomograficzne czy puntowe?

Czy idac do medycznej sieciowki, do stomatologa chirurga, usunie mi on 7 przy pierwszej wizycie,


nie powinno być problemu
  • Odpowiedz
  • 0
@Frettka: Mialem robione i takie i takie zdjecie.

To jest siodemka, wiec nie obawiam sie az tak bardzo o ten caly efekt Godona.
Aktualnym priorytetem dla mnie jest zeby mnie juz nie bolalo.
  • Odpowiedz
To jest siodemka, wiec nie obawiam sie az tak bardzo o ten caly efekt Godona.


@Skayfer: a powineneś
ale to już twój wybór jeśli chcesz żeby reszta zębow ci sie posypała to usuwaj ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@Frettka: No ale ten efekt Godona to jakis ewentualny skutek, ktory moze, ale nie musi wystapic, a bolacy zab to fakt z ktorym sie borykam z przerwami od kilku lat, kilkunastu (lacznie u wszystkich stomatologow) wizyt i duzej ilosci dyskomfortu spowodowanego bolem ¯\(ツ)/¯
Jesli bedzie trzeba moge sobie przeciez zrobic implant, albo taki jak ma moj dziadek wyciagany xD

Tez bardzo czesto slysze od stomatologow ten argument, ze zab trzeba leczyc
  • Odpowiedz
No ale ten efekt Godona to jakis ewentualny skutek, ktory moze, ale nie musi wystapic,


@Skayfer: Nie. Zawsze występuje, szybciej lub wolniej, ale zawsze.

Jesli bedzie trzeba moge sobie przeciez zrobic implant


@Skayfer: to też nie jest tak prosto jak się wszystkim wydaje. Na implant trzeba mieć warunki, jeśli jest zbyt mało kości to wtedy to dyskwalifikuje do implantu, a nawet jeśli są to jest 50/50 szans, albo się przyjmie
  • Odpowiedz
@Skayfer: wrzuć jakieś RTG, więcej szczegółów z wizyt, tak żeby było wiadomo który to konkretnie ząb i jak wygląda odbudowa

wyrywanie takiego zęba to najgłupszy pomysł jaki można mieć. w tym, że "zęba trzeba leczy" nie chodzi o nabijanie sobie portfela przez dentystów, to jest naprawdę najsensowniejsze rozwiązanie. jak jest upierdliwy od wielu lat i dentyści nie mają rozwiązania (znam ten problem, sam mam taki ząb) to kanałówka wciąż będzie lepszym
  • Odpowiedz
@Skayfer: jak może nie wiedzieć jak Ci pomóc... (,)

Warto zawalczyć o zęba, tylko musisz pójść do kogoś kompetentnego, kto stosuje nowoczesne metody leczenia (czyli nie luxmed). Prawidłowo wyleczony ząb będzie Ci służył następne kilkadziesiąt lat. Brak zęba to więcej problemów, z wykształcenie wady zgryzu włącznie. Efekt godona wystepuje zawsze.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: nie spinaj się i skup: nigdzie nie powiedziałem, że "leczenie zębów to nic wielkiego".

I nie leczę sobie sam bo nie potrafię.

Nie mam wyboru i chodzę i płacę te drakońskie stawki.
  • Odpowiedz
@dr-proktor: napisałeś, pisząc znowu o drakońskich stawkach. Typowo polskie podejście: ma być na światowym poziomie, ale ceny mają być niskie.

Nie spinam się, tylko zadaje ci proste pytanie o uzasadnienie własnego zdania. Jak widać niektórych przerasta takie uzasadnienie ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: i już ad personam "polskie podejście". Zabolało?

U dzieciaków (dwójka) za w sumie (4 wizyt) z 1h 15 min pracy każdy wydałem ponad 5.5k. każda wizyta (co 3 miesiące kontrolna) to ok 700 zł za jednego.

Jak nie ma co robic to potrafią bez pytania zrobić albo jakieś lakowanie albo fluoryzowanie czy inne cuda za 350 zł.

U mnie z kolei zabezpieczenie zęba jakimś cementem a nie plombo swiatloutwardzalna zapłaciłem
  • Odpowiedz