Wpis z mikrobloga

Przykład tego mieszkania w Warszawie na Chrzanowie, którym się (przed wzrostem ceny, bo teraz już mniej) interesowałem daje mi do myślenia. 17,9k z metra, 1 220 000 za 66m^2 (w praktyce 63-64m^2, bo deweloper liczy powierzchnię pod ściankami).

https://wykop.pl/wpis/74469023/no-dobra-tagowicze-zarezerwowalem-tylko-do-spotkan

Inwestycja to Górczewska 240.

To miejsce jest 500 m do granicy z wsią - Blizne Łaszczyńskiego. Oczywiście ta wieś jest tak blisko metra, ze musi mieć chore ceny, ale weźmy całą gminę Stare Babice - da się kupić na spokojnie działkę za 400-500k, np.

https://www.otodom.pl/pl/oferta/okazyjnie-dzialka-budowlana-1000m-stare-babice-ID4ndDG

To będzie tylko kilka kilometrów dalej od Górczewskiej 240. A nawet i niech będzie 10 km, niech stracę.

Czy to według Was normalna sytuacja, że 150 m^2 nowego domu w takim miejscu będzie rywalizowało z 63 m^2 mieszkaniem na Chrzanowie (oba w stanie deweloperskim) ? (uprzedzając pytania: tak, za 700k postawisz 150m^2, skoro mi się prosty kurnik 150m^2 udało za mniej niż 500k postawić, to za 700k tym bardziej można i to jakiś ładniejszy projekt z modnym, dużym szkleniem i atrakcyjną bryłą, może nawet dwustanowiskowym garażem w bryle).

W 2022-2023 mieszkania bardzo odjechały domom i sytuacja jest przejściowa - domy/segmenty/bliźniaki zaczną nadrabiać straty?

Jak uważacie?

Bo naprawdę ciężko mi sobie wyobrazić, że przy dalszej kontynuacji tego trendu, 40m^2 w ościennej dzielnicy Warszawy czy Krakowa w cenie sporego domu zaledwie kilka kilometrów dalej. No, ale w 2019 ciężko mi było sobie wyobrazić 60m^2 mieszkania w cenie domu, a tak jednak się stało.

#nieruchomosci

Czy mieszkania nadal będą drożeć znacznie szybciej od domów/bliźniaków/segmentów?

  • Tak, niedługo 40m^2 będzie w cenie domu 150m^2 62.5% (45)
  • Nie, ale przepaść się nie zmniejszy 18.1% (13)
  • Nie - to przez BK2%, domy nadgonią w 2024+ 19.4% (14)

Oddanych głosów: 72

  • 11
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: pytanie gdzie, ten ugor to porazka, premi na wzroscie ceny m2 nie wroze, natomiast w centrach duzych miast - mieszkania beda drozec, tak jak w londynie, berline paryzu moskwie czy kijowie
  • Odpowiedz
Jak w starych babicach odkryja sekeret deweloperow - wystawiac z kosmosu i naganiac bo taniej nie bedzie - to tam tez podrozeje ;)

chyba ze po drodze to wszystko je*nie... ;)

a konkretnie do pytania: domy nie podlegaja za bardzo spekule, bo i drozeja duzo wolniej i srednio z ich wynajmem... tu kurniki maja gignatyczna przewage i tam skupia sie kapital spekulacyjny
  • Odpowiedz
  • 1
@Gorkel: tak. Trochę ponad 250k.

a konkretnie do pytania: domy nie podlegaja za bardzo spekule, bo i drozeja duzo wolniej i srednio z ich wynajmem... tu kurniki maja gignatyczna przewage i tam skupia sie kapital spekulacyjny


@del855: Zgadzam się. Ale czy jest jakaś granica? kurnik 20m^2 w cenie willi? przecież jeśli trend się utrzyma, to tak dokładnie będzie.
  • Odpowiedz
  • 0
Aha, słowem uzupełnienia - nie chodzi o centra miast. Bo wiadomo, że tam taniej nie będzie.
Tylko o graniczne dzielnice, praktycznie przedmieścia.
  • Odpowiedz
Zgadzam się. Ale czy jest jakaś granica? kurnik 20m^2 w cenie willi? przecież jeśli trend się utrzyma, to tak dokładnie będzie.


lepiej powiem

bo jak ktos ma jechac z jaksi starych babic, czyli i tak uzywa smaochodu i tak, to co mu za roznica ze nie pojdzie te 5-10mn dluzej? bo tak sobie dokladajac kilka kilometrow dojdzimey do nasyepnych malych miaste/miasteczek i tam tez maja byc ceny z kosmosu? Probelm jest taki,
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: ja myślę, że długoterminowo to domki będą gówno warte - ludzi cały czas ubywa, niebawem będzie nas 20 milionów, a ludzie nawet jak przyjeżdżają do dużych miast, to przecież nie szukają domku na zadupiu (bo to samo mieli w swoim powiatowym / gminnym), tylko czegoś bliżej centrum.
  • Odpowiedz
  • 1
@haha123: Zgadzam się, ale mamy przecież te ~6km do metra ze Starych Babic. To nawet na upartego z buta w 1,5 h przejdziesz. Rowerem, ehulajką czy samochodem to moment.
  • Odpowiedz
W 2022-2023 mieszkania bardzo odjechały domom i sytuacja jest przejściowa - domy/segmenty/bliźniaki zaczną nadrabiać straty?

@Yuri_Yslin: delikatnie tak, bo pompa 2024 rozszerzona na cenowo wyższy segment, ale trend imo pozostanie i jak kiedyś wygryw to był dom na przedmieściach, tak teraz wygrywem będzie kurnik przy ostatniej stacji metra.
  • Odpowiedz
, oki w 15min tam dojedziesz, ale tak aptrzac z legionowa tez dojedziesz pod palac w 20min i co?.... bedzie to super inwestycjne miejsce? OK, jestem zowlnnikeim teori ze to czas dojazdu a nie odleglosc sa wazne, natomiast to swidczy o atrakcyjosci miejsca w formie do zycia, ale nie do inwestycji, inwestycje = centrum, a nawet scisle centrum.... Ale pod wzgledme uzytkowym?...


@del855: tu nawet nie ma co porownywac - metrem
  • Odpowiedz