Wpis z mikrobloga

Jak się ogarnąć i być efektywnym w #naukaprogramowania #programowanie bo mam z tym problem.
Pracuje około 6-7 miesięcy, do tego po pracy też staram się robić coś, czasami rzeczy związane z IT(linux,sieci itd) a nie z programowaniem. Pierwsze miesiące czułem duży progres. Ale mam poczucie że w ciągu ostatnich 3 miesięcy moja wiedza stoi w miejscu. Gdybym zmieniał prace po roku doświadczenia to nie wiem czy poradziłbym sobie dużo lepiej niż przed pracą. Teoria u mnie trochę leży, jedynie co to kojarze zagadnienia, wiem najwyżej jak z dokumentacji korzystać. Mam problemy z jakimiś trudniejszymi zagadnieniami, kiedy moi znajomi co zaczynali podobnie jak ja, potrafią i ogarniają 2 razy więcej niż ja. Czuje się jak debil. Robicie notatki? Jakieś podsumowania robić? Bo chyba powinienem bardziej się ,,uczyć w pracy'' a nie jak zoombie pisac kod z neta.
No serio czuje że się wypalam kiedy nawet dobrze nie zacząłem. Dodatkowo sprint pełen tasków, cisne w robocie żeby sie jakos wyrobic. Po pracy 2godziny nauki ale ostatnio kiedy chciałem zrobić coś czego uczyłem się dodatkowo kilka miesiecy wczesniej kompletnie nie pamiętałem. Wyszło na to, że zmarnowałem tam z 10h. Zacząłem już rozmyślać nad szukaniem jakiś lżejszych stanowisk IT nawet jak mniej płatnych i rozwojowych, byle przyjść zrobić co trzeba w pare h i nie musiec sie uczyć po 8h pracy.
  • 4
  • Odpowiedz
@DoubleWu nie ma innej opcji jak czas, po prostu musisz się obyć z pewnymi wzorcami, frameworkami, czymkolwiek używasz. Ja siedzie w Javie już 12 lat i widzę nadal, że są koledzy, którzy widzą rzeczy, których ja za cholerę nie mogę wychwycić. Także nie poddawaj się i powodzenia!
  • Odpowiedz
@DoubleWu: fajnie że myślisz w taki sposób.

Jako doświadczony (20l) architekt który przeszedł całą ścieżkę programisty - ludzie mają różne predyspozycje. Napatrzyłem się na bardzo zmotywowanych ludzi którzy po prostu nie mieli talentu i obiboków którym wszystko lekko przychodziło.
Pracą oczywiście bardzo dużo można zniwelować, nawet nadgonić. Ale w takich zagadnieniach jak debugowanie, projektowanie algorytmów czy system design zawsze wychodzi kto ma naturalny talent, oczywiście również wsparty latami ciężkiej pracy.

Nie
  • Odpowiedz
@DoubleWu: to coś normalnego. Ja już 9 lat w tym świecie, a nadal mam wątpliwości co do swojej wiedzy. W praktyce nie nawalam, wyrabiam się z zadaniami na czas. Często słyszę pochwały. Czuję, ze mam zaufanie. Jednocześnie żeby nie zwariować, gdy z czymś wyrobię się przed czasem to pozostały czas wykorzystuję na swoje sprawy i się tym nie chwalę. Co do wiedzy teoretycznej to u mnie całkiem lezy. Mam słabą pamięć
  • Odpowiedz
  • 0
@zapalara: Dzięki za dużo info, taaak byłem na studiach, co prawda po inżynierskich stwierdziłem, że wolę do pracy. Przemyślę to co napisałeś, pomocne to było.
@vidic15 Też dzięki, podniosłeś mnie na duchu trochę.
Postaram się nie wariować aż tak i tak jak mówicie, dać sobie czas. Może trochę więcej dam sobie luzu, ale dalej będę się uczyć i starał nadrabiać, a jeżeli efektów nie będę widział to wtedy zacznę się zastanawiać
  • Odpowiedz