Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #budowadomu
Siema mirki,
Jest ktoś kto posiada ogrzewanie podłogowe tymi matami grzewczymi i elektryczny kocioł?
Chce wyremontować dom, i wpadło mi do głowy żeby nie bawić sie w żadne piece czy pompy, tylko #!$%@? 10kw fotowoltaiki z magazynem i zrobic ogrzewanie domu i wody tylko i wylacznie elektryczne, tylko nie wiem na ile jest to opłacalny biznes.
Jakby ktoś miał kiedys taki pomysl i z niego zrezygnowal, albo wykonal taki projekt to chetnie bym posluchal o plusach/minusach i kosztach czegoś takiego.
  • 18
@michalson1111: a nie masz w ogóle ocieplonych ścian? W takim razie daj tyle ile wejdzie jak pójdzie 40 to daj 40 pamiętaj o marginesie na wykończeniówkę.
Ja foto nie mam, ale sam koszt paneli nie jest taki duży co montaż.
@Uuroboros: @robertx Dom na ten moment to sa tylko 4 grube sciany z cegly i fundamenty, bede go remontowal i zastanawiam sie w jaki sposob go ogrzać, udalo sie juz tam zalatwic fotowoltaike tylko ze jest na ten moment 5kw, dołozyl bym do 10kw na pewno.
Ocieplony nie jest wcale, ale lepiej myslec o ogrzewaniu i ociepleniu zanim się to zrobi
@michalson1111: ja bym się zastanowił na twoim miejscu nad piecem zgazowującym drewno, bardzo wysoka wydajność, bardzo niski koszt opału i samego pieca + podłogówki i ile wlezie ocieplenia.
Wiem że zgazowujący nie jest bezobsługowy ale nic innego ci tak tanio nie wyjdzie a mógłbyś w przyszłości dołożyć pompę i mieć ten jako awaryjny. A fotowoltaika i tak ci się przyda dla obniżenia kosztów prądu i grzania wody w lato.
@Uuroboros: Opcje na czekania na dotacje do pompy biore pod uwage najbardziej, obecnie włożył bym jakiegoś smieciucha po rodzicach czy teściach, zrobil instalacje wodna pod podlogowke na caly dom i czekal tylko na wymiane na pompe, ale slyszalem ze niektorzy robia te ogrzewania elektryczne i jako ze mam ta fotowoltaikę to chcialem sie spytac kogos kto cos takiego ma o koszta ogrzewania w sezonie zimowym i ile tam izolacji władował
@michalson1111 jak nie masz foto na starych to zapomnij o matach i podobnych. Kuj i rob podlogowke i pompe z dotacji.
Ja mam 100m2 grzejniki Atlantic czyli ferelki i daje to rade ale foto 6kwh na starych zasadach. Pisze to jako ciekawostka.
@michalson1111: Jak masz pewność że masz stare zasady to powinno być ok ale przy takim metrażu to bym zainstalował po prostu klimatyzację z funkcją grzania i elo.

Przy 140m2 nieocieplonego budynku musisz liczyć 100 kWh / m2 rocznie czyli 14 000 kWh prądu nie licząc ciepłej wody użytkowej. Przy aktualnych cenach to masz ponad 18k na rok za sam prąd jeśli okaże się że z panelami nie wyszło

Moja sugestia: zamiast
@michalson1111 bez dobrego ocieplenia nie startuj z elektrycznym ogrzewaniem, 15 na podłogę i po 20cm na sciany i strop minimum. Jeśli remontujesz to musisz mega pilnować żeby nie zrobili Ci mostków cieplnych bo to proszenie się o grzyba