Wpis z mikrobloga

13 + 1 = 14

Tytuł: Problem trzech ciał
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788381881548
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 456
Po Problem trzech ciał (tkwiący na mojej kupce wstydu od nie pamiętam już kiedy) sięgnęłam zachęcona bardzo udaną, serialową adaptacją (Tencent Video, 2023). W ocenie samej książki jestem rozdarta, bo o ile pomysł oparcia powieści na nierozwiązywalnym problemie matematycznym jest intrygujący, objaśnienia fizycznych fenomenów podane w sposób logiczny i zrozumiały nawet dla laika, a koncepcja, by osadzić pierwszy kontakt w czasie chińskiej rewolucji kulturowej to odświeżający i intrygujący twist, o tyle sam język powieści chwilami mnie męczył, a kreacja bohaterów wydawała się szczątkowa - postaci niczym się nie wyróżniają, trudno doszukać się w ich zachowaniu, może poza Ye Wenjie, konkretnej motywacji. Polski przekład bazuje na angielskim tłumaczeniu chińskiego oryginału - to zdecydowany minus i podejrzewam, że część moich zarzutów wynika właśnie z tego faktu. Wiem, jak wiele niuansów ginie w przekładzie z języków azjatyckich, a co powiedzieć w przypadku, gdy powieść tłumaczona jest z tłumaczenia?
Mało tu przemyśleń bohaterów, więcej za to "haczyków" filozoficzno-społeczno-naukowych, które skłaniają do refleksji Czytelnika - to z kolei aspekt, który w literaturze cenię najbardziej. Książka obwołana została nową klasyką, niejednokrotnie porównywana była do "Fundacji" czy "Diuny". Czy jest przełomowa? Nie. Ale to nadal solidna lektura, która zręcznie łączy (hard) science z fiction, prezentując świeże, intrygujące koncepcje i stanowi fantastyczną bazę do dalszych rozważań czy przeprowadzania eksperymentów myślowych. Z radością kontynuować więc będę moją przygodę z cyklem "Wspomnienie o przeszłości Ziemi".

Ukończona 10.01.2024

Statystyki (2024):
Przeczytane książki: 1
Przeczytane strony: 452

#bookmeter #szkieletczyta #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
wysuszonyszkieletkostny_czlowieka - 13 + 1 = 14

Tytuł: Problem trzech ciał
Autor: Ci...

źródło: 565780-352x500

Pobierz
  • 10