Wpis z mikrobloga

JEDNA ZMIANA MOŻE ZAPOCZĄTKOWAĆ EFEKT KULI ŚNIEŻNEJ ZMIAN EPIGENETYCZNYCH U BLIŹNIAKA JEDNOJAJOWEGO - NA PRZYKŁAD KSIĄŻKA ZMIENIAJĄCA ŻYCIE
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA NAJBARDZIEJ SPRZYJA NEUROGENEZIE

Aby monitorować interakcję myszy identycznych genetycznie ze środowiskiem na placu zabaw, naukowcy wszczepili pod skórę myszy znaczniki RFID (takie jak te naklejane na płyty CD, aby zapobiec kradzieżom w sklepach) i śledzili ich ruchy za pomocą małych anten w całej klatce. Dali myszom nieograniczoną ilość pożywienia i wody, po czym usiedli i czekali.

Wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja wzrostowi neuronów u dorosłych (tzw. neurogenezie), ale w tym przypadku naukowcy odkryli, że nie wyjaśnia to w pełni różnic. Myszy, które były bardzo aktywne, ale w ograniczonym zakresie, wykazywały mniejsze tworzenie neuronów niż myszy, które wędrowały po większym obszarze. Badacze doszli zatem do wniosku, że odmienne doświadczenia myszy związane z otoczeniem napędzają zmiany w ich mózgu. Ostatecznie naukowcy podają w Science, że około jedną piątą różnic w neurogenezie między myszami można przypisać odległości, jaką myszy zawędrowały.

Tak więc bliźnięta jednojajowe, choć zaczynają z tymi samymi genami, prawdopodobnie rozwiną odmienne osobowości w tym samym środowisku, częściowo w oparciu o sposób, w jaki wchodzą w interakcje ze środowiskiem. To przeżyte doświadczenie z kolei prawdopodobnie zmienia ich geny: poprzednie badania wykazały, że u ludzkich bliźniąt jednojajowych kumulują się zmiany epigenetyczne wraz z wiekiem, co z biegiem czasu czyni je bardziej odmiennymi. W ten sposób niewielkie początkowe różnice osobowości mogą wywołać efekt kuli śnieżnej – zmieniając zachowanie, co zmienia mózg – i skutkować powstaniem naszej kolorowej, niepowtarzalnej osobowości.

https://www.discovermagazine.com/the-sciences/how-identical-twins-develop-different-personalities

#epigenetycznyzbawiciel