Wpis z mikrobloga

Z kazania Wielkiego Serpentensa:

Dla lepszego zrozumienia ludzki umysł można zwizualizować sobie jako jajko.

1) W samym centrum żółtka, najmniejszy i najbardziej scentralizowany punkt to prawdziwy TY czyli świadomość, elementarna część umysłu która definiuje życie. To właśnie w tym stanie przebywasz w trakcie medytacji lub tzw. stanie flow. Jesteś wtedy najbardziej "sobą w sobie". Skrajne wejście w ten stan odpowiada za doświadczenia mistyczne (np. podczas głębokiej medytacji/podróży psychodelicznej).

2) ŻÓŁTO czyli twoje pierwotne JA, odpowiada za emocje, zwierzęce instynkty, pamięć genetyczną, słowem to z czym się rodzisz. Odpowiada ono Freudowskiemu ID. Wysyła ci impulsy takie jak walcz/uciekaj, rozmnażaj się, szukaj przyjemności/unikaj nieprzyjemności.
-jasna strona: Im bardziej wchodzisz ten stan tym skuteczniej radzisz sobie z pierwotnymi sytuacjami jak walka/rywalizacja/seks/spontaniczne zachowania. Odpowiada także za twój wewnętrzny autopilot który sprawia że nie zastanawiasz się tylko działasz (często skutecznie, pomimo braku autoanalizy).
-ciemna strona: Zbytnie utożsamianie się z Ja1 prowadzi do braku kontroli nad zachowaniami i może prowadzić do uzależnień (alkohol, jedzenie, gry), ryzykownych sytuacji, impulsywności. Ponadto to właśnie w żółtku zapisane są twoje fobie które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie

3) BIAŁKO to twój analityczny umysł czyli twoje drugie JA, można je utożsamiać z Freudowskim Ego (wewnętrza część białka) i Superego (zewnętrzna część białka). Tworzy się ono w trakcie życia i socjalizacji.
-jasna strona: Podobnie jak w prawdziwym jajku białko osłania żółtko, tak i tutaj Ja2 chroni Ja1 poprzez hamowanie i racjonalizowanie instynktów. Dzięki niemu nie odrąbiesz głowy wkurzającemu szefowi oraz nie zaczniesz kopulować w miejscu publicznym. Przebywasz w tym stanie kiedy uczysz się nowych rzeczy i musisz analizować każdy swój ruch np. nauka jazdy autem.
-ciemna strona: Zbytnie przebywanie w Ja2 odpowiada za cały szereg zaburzeń psychicznych wynikających z blokowania instynktów, takie jak nerwica, depresja, paraliż analityczny czy brak spontaniczności. Skrajne utożsamianie się z Ja2 prowadzi do depersonalizacji i często mylone jest z oświeceniem, podczas gdy prawdziwy stan oświecenia to skierowanie się w odwrotnym kierunku czyli ku świadomości (centrum żółtka).


#medytacja #duchowosc #psychodeliki #narkotykizawszespoko #dmt #lsd #psylocybina #buddyzm #psychologia
  • 5
  • Odpowiedz
@Serpentens: a nauka nie mówi czegoś zupełnie odwrotnego?
Że samo centrum to najbardziej pierwotne rzeczy które wokół obrosły z czasem tym co nazywamy świadomością i umysłem?

Edit, ok przeczytałem drugi raz, ciekawe.
  • Odpowiedz