Wpis z mikrobloga

#nowotwory #szpital #zdrowie #rak
Osoba w moim bliskim otoczeniu choruje na nowotwór złośliwy pęcherza moczowego, jest po resekcji, zakończyła chemioterapie (podobno nie może kontynuować, jedna nerka wycięta, druga ledwo pracuje), guz i tak się powiększa. Jest zalecenie radioterapii, ale chory się poddał i nie chce kontynuować już żadnego leczenia.
Jesteśmy z żoną dosyć blisko (starsze małżeństwo, któremu po prostu pomagamy bo nie są mobilni), woziliśmy go na chemie i do lekarzy, jednak nie mamy uprawnień do informacji medycznych ponieważ nie jesteśmy bliską rodziną i lekarze nie chcą nam nic powiedzieć. Chory nas prosił żebyśmy też odpuścili bo on już nie ma siły. Jego decyzja i to szanujemy mimo że staraliśmy się go przekonać do dalszego leczenia.

Może ktoś napisać co się z taką osobą może dziać? Jak się może rozwijać dalsza choroba? Nowotwór naciekający wykryty w zaawansowanym stadium, prawdopodobnie rozwijał się od 4 lat przed operacją, tak jak pisałem po resekcji narządów, która odbyła się rok temu, chemioterapia rozpoczęta zaraz po operacji, najpierw jakaś lekka wersja, guz po niej się zmniejszył, następnie dostawał inną, jakąś włoską kurację, która była niby chemią i nie była tak dewastująca dla organizmu, po tym jednak nowotwór się odbił i zaczął rosnąć. Od października do grudnia na ciężkiej chemii od której łysiał, chudł i tracił siły. Aktualnie, po ostatniej chemii, przed świętami ledwo wstaje z łóżka. Osoba starsza ~65 lat.

Wiem, że to nie jest zbyt dużo informacji, ale też nie szukam porady medycznej, bardziej informacje jakie mogą być dalsze stadia choroby, co się z taką osobą będzie działo.
  • 5
  • Odpowiedz
@Matronel: chyba nie da się określić i wymienić kolejnych etapów, na pewno nieleczony nowotwór będzie naciekać kolejne narządy sąsiednie i prowadzić do przerzutów, przerzuty mogą być w każdym narządzie, więc trudno to przewidzieć. Jak już masa nowotworu będzie duża to guz zacznie się rozpadać powodując zaburzenia elektrolitowe, kwasowo-zasadowe, a tym samym uszkadzanie nerek, serca, ośrodkowego układu nerwowego i innych narządów prowadzące ostatecznie do zgonu :/ ale tego co będzie się dział
  • Odpowiedz
@Matronel dalej przerzuty do organów takich jak wątroba albo jelito grube,dalej kręgosłup.Ja temat kojarzę od strony raka prostaty z obserwacji.Mówiąc krótko ,okropne i bolesne umieranie.Juz to widziałem na żywo(,) Warto załatwić jakaś opiekę paliatywną. Jest coś takiego jak domowe hospicjum i lekarze stamtąd pomagają. Oni też doradza odpowiednie leki przeciwbólowe ,żywienie itd. Czasem hospicjum jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielna walka dla partnera.
  • Odpowiedz