Wpis z mikrobloga

Zastanawiam sie nad aplikacją prawniczą, coś sceptycznie nastawiony jestem na aplikacje adwokacka przez moje predyspozycje a raczej ich brak (jestem wstydliwy)
Prokuratorska/sędziowska trochę ciężko i nie wiem czy bym sobie dał radę chociaż stan spoczynku, brak składek i kasa zachęca.
A co myślicie o notariacie? Jak to wygląda? Zarobki i sytuacja na rynku po aplikacji?

#prawo #prawnik #prokurator #komornik #studiaprawnicze #adwokat #notariusz #radcaprawny

jaka aplikacja prawnicza?

  • Adwokacka 14.3% (4)
  • Radcowska 7.1% (2)
  • prokuratorska/sedziowska 28.6% (8)
  • Notarialna 50.0% (14)

Oddanych głosów: 28

  • 5
@Infiniti46: kiedyś spotkałem się z taką opinią że jak notariat to tylko w mniejszym mieście aktualnie i coś w tym jest. Konkurencja duża, więc ciężko bez jakiejś np rodzinnej kancelarii budowanej latami myśleć o kokosach
@Infiniti46: jest jeszcze komornicza, dyplomatyczno-konsularna, legislacyjna, rzecznika patentowa. Dodatkowo można spojrzeć na zawód doradcę podatkowego (wymóg odpowiedniego stażu pracy + egzamin). Poszerzaj horyzonty!
@Infiniti46: Po tym jak przeczytałem, że jesteś wstydliwy zagłosowałem za "prokuratorska/sędziowska". Spróbuj tylko najpierw zanim będziesz się męczył aplikując do kssip zrobić jakieś praktyki w sądzie, żeby zobaczyć czy to w ogóle jest dla Ciebie. Notariat jest spoko i jest o niebo lepszy niż aplikacja adwokacka i radcowska. Tylko to też jest interes oparty na relacjach, więc lepiej nie być nieśmiałym :). Też słyszałem, że jest tam gorzej niż kiedyś. Zasadniczą
Natomiast normalnie jak ktoś mnie pyta to polecam też komorniczą, tylko tutaj trzeba mieć trochę charakter. Ta aplikacja ma tę zaletę, że aplikantów komorniczych jest najmniej ze wszystkich aplikantów, 122 osób dostało się teraz w skali całego kraju. Nie ma więc takiej nadprodukcji jak u radców. Kasa też ok.


@Deryl: Kasa to była okej w tym zawodzie lata temu. Teraz wiele kancelarii szoruje po dnie, zwalnia pracowników. Dużo stresu i wzmianka
Najlepiej to w ogóle się w żaden prawniczy zawód nie pakować, no ale padło pytanie to chciałem coś podpowiedzieć. Pisząc o kasie miałem na myśli głównie pozostałe aplikacje korporacyjne, chociaż nie napisałem tego wprost (przede wszystkim te najpopularniejsze, czyli adwokat i radca). Uważam, że przeciętny komornik zarabia lepiej niż przeciętny radca prawny/adwokat, nawet mimo tych wszystkich zmian z 2019 roku. Dodatkowo, dla mnie komornik to jest najpotrzebniejszy zawód prawniczy, zaraz po sędziach.