Wpis z mikrobloga

#audio #pytanie #dzwiek

Mirasy, potrzebuję nowych kolumn (ale mogę kupić używane) do stereo. Mam wzmaka Bluesound Powernode BT, obecnie sparowany z jakimiś starymi podstawkowymi KEFami. Chcę je zmienić na coś co bardziej uwydatni mi wyższe dźwięki. Nie chcę kupować suba, więc dobrze by było, aby był tez sensowny bas (ale akurat nie lubię tu przesadzać).

Słucham klasyki, hip hopu, elektroniki, zdaża się jazz, metal, więc uniwersalnego sprzętu potrzebuję.

Myślałem o Jamo S803 i ELAC Debut 2.0 B6.2, ale ich nie słuchałem. Może coś dodacie od siebie?
  • 11
@kurazjajami: Ten wzmacniacz ma jakiekolwiek EQ? Prościej byłoby znaleźć kolumny neutralne i po prostu podbić wyższe częstotliwości.
Jamo może i mają uwydatnioną górę, ale reszta pasma to totalna tragedia. Z tej kategorii może coś w stylu Emotiva Airmotiv B1+.
Praktycznie brak EQ, jest tylko treble/bass.


@kurazjajami: Sprawdzałeś czy taka prosta korekcja nie zaspokaja twoich potrzeb? I jeszcze jakie masz w tym momencie KEFy?
kef cresta 2.


@kurazjajami: Niestety nie wiem jak one grają, więc ciężko stwierdzić czy ten odczuwalny brak góry wynika z ich charakterystyki czy twoich upodobań. Spytam się jeszcze tylko jak masz je ustawione? Są skierowane do twoich uszu w pozycji odsłuchowej, czy stoją raczej równolegle do tylnej ściany?

W każdym razie nie uważam żeby kolumny Jamo były dobrym pomysłem, więcej na ich temat:
https://www.youtube.com/watch?v=EI7Z864_DQ0
https://www.youtube.com/watch?v=9MsXGBsRBgY
Ogólnie polecam recenzje z tego kanału.
@cukru dzięki. Jutro popatrzę na to. Co do jamo - widziałem recenzje na kanale „z reviews” i bardzo polecam. Chyba dokładnie ten model. W każdym razie dokształcę się i może coś wybiorę.

Kolumny są skierowane w stronę gdzie z reguły siedzę, w kształt litery „V”.
Co do jamo - widziałem recenzje na kanale „z reviews” i bardzo polecam.


@kurazjajami: Osobiście nie trawię go. "Recenzje" okropnie rozwleczone, mało konkretne i chyba praktycznie wszystkie jego materiały są pozytywne.

Kolumny są skierowane w stronę gdzie z reguły siedzę, w kształt litery „V”.


No to z ustawienia raczej więcej góry nie wyciągniesz.
@kurazjajami: Z nimi jest ciekawa sprawa, bo jak spojrzysz na ich charakterystykę częstotliwościową w osi, to wygląda jakby to było to czego szukasz (poza dołkiem w okolicach 1,5kHz i 3kHz), czyli podbite wysokie tony. Z kolei gdy weźmiesz pod uwagę odbicia, to góra znacząco spada, co w połączeniu z tymi dołkami sprawia, że w pokoju góra wcale podbita nie będzie, a do tego będziesz miał dołek od ~1,2kHz do 3kHz, więc