Wpis z mikrobloga

Pamiętacie, jak w podstawówce na matematyce uczyliśmy się, że kwadrat jest prostokątem, ale prostokąt nie jest kwadratem?
No to patrzę sobie do konstytucji i pisze tam tak:

Art. 99 P 3 Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

No czyli ten przepis wyraźnie zabrania przestępcy zostać posłem. Ale w jaki on zabrania posłowi zostać przestępca?
Bo to przecież nie jest tak w logice, że jak implikacja działa w jedną stronę, to można ją odwrócić i działa też w drugą.

#sejm #prawo #polityka
  • 22
@brixo: Decyzja Hołowni nie ma tu nic do rzeczy. Mandatów nie mają dzięki prawomocnemu wyrokowi. Niemniej faktycznie jest problem z rozpoczęciem procedury uzupełnienia mandatu po Wąsiku ale w tym wypadku mandat pewnie pozostanie nieobsadzony.
  • 0
@brixo: Szczerze mówiąc, nie rozumiem sytuacji z PKW. Na ile rozumiem sprawę, Hołownia tylko stwierdził fakt i w tym co zrobił nie ma nic do uchylenia, no ale nie jestem prawnikiem, może jest w tym jakiś niuans który mi umyka. Pozostaje mi obserwować dalszy rozwój sytuacji.