Wpis z mikrobloga

tl.dr: Problem z kartami SATA...
Może ktoś coś SPRAWDZONEGO poradzi.

Mam taki mały domowy serwerek, który robi m.in. HomeAssistant, oraz NAS (na domowe rzeczy typu fotki rodzinne, filmy z wakacji itp, backup różnych dokumentów itp...) Jego założenia są takie:

1. To nie jest nic obciążonego, więc ma w idle/podstawowej pracy brać jak najmniej prądu.
i to jest spełnione: dell wyse 5070 z 20GB ramu, dyskami itp, w idle schodzi do 5-6W, gdy coś robi - nie przekracza 10-12W

2. ponieważ mało prądu ma brać, to storage to SSD - i mam tu na storage 2x 4TB sprawdzone dobre MX500 ...

I tu jest problem. Do serwerka mam dołozoną kartę jak picrel, na czipie Jmicron JMB582. Podpięte do tego dyski działają... pozornie dobrze... ze 3 miesiące uptime bez problemu ani jednego - póki nie zacznę na nie wrzucać czegoś objętościowego, z 0.5-1TB danych. Podczas wrzucania danych leci dobrze, aż gdzieś po kilkuset GB - wywala mi się system na twardo, że storage mi znikło, zapis się nie udał itp. Znikają oba dyski podpięte do tego kontrolera, nie tylko ten, który zapisywał. I nie wracają po restarcie! Pomaga tylko wyłączenie całkowite, tak by odcięło zasilanie, i po ponownym załączeniu - wszystko znów działa.

Próbowałem:
- zmienić system operacyjny - proxmox/ na gołe HAos/ potem na OpenMediaVault/ i czysty debian, aż w końcu na windows - objaw ten sam, przy podobnych ilościach danych się wywalało.
- zmienić sam komputer (bo mam kilka 5070) - nic nie dało. (pomijam, że kazdy testowany memtest itp, i pozostałe funkcjonalności śmigają dobrze)
- poprawić zasilanie 5v dla dysków sata - dodałem 2200uF 6.3v LowESR, zamiast 5v z płyty gł. - z dobrego stepdown 3A dla każdego dysku osobno - nic to nie poprawiło.
- zmienić dyski dla testów, na inne - nic nie poprawiło, może trochę gdzieś przy innej ilości danych (ale chyba nawet szybciej) się to wywaliło.
- przy testach typu HDparm dysków przez tą kartę - nie ma problemów. Smart też nie widzi.

Więc jedyne co mi pozostaje, to podejrzewać tą kartę sata.

aby nie pakować się znów w nietypowe maleństwo na A+E key (bo może tu leży problem?) - została mi tylko opcja na PCIe - mam też x4 - i teraz jaki kontroler PCIe x4 (low profile) na 4x sata wziąć, by nie był kartoflem od Jmicron, nie grzał się jak powalony (niektóre potrzebują radiatorów by przeżyć, serio, to tylko sata!) bo założenie nr1. mi się rozwali, i działał długo i szczęśliwie.
bo są na rynku np takie pułapki https://allegro.pl/oferta/karta-adapter-do-komputera-pc-pcie-1x-na-6x-sata-3-0-serial-ata-do-6gb-s-12703619316 co niby są nawet 6port - a obsługuje je czip mający 2 lub 4 porty, oraz pod radiatorem siedzi "switch sata, port multiplexer" - co już jest problematyczne z samego założenia...

Na jakim czipie szukać? Najbardziej kompatybilne z proxmox/debian...

#komputery #serwery #hardware #homeassistant #proxmox #wyse5070
hrumque - tl.dr: Problem z kartami SATA... 
Może ktoś coś SPRAWDZONEGO poradzi. 

Mam...

źródło: m2-ae-key-to-sata30-expansion-card-adapter-m2-ae-key-do-zlacza-sata-30-dla-lattepanda-fit0771

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@oreze mam cienkiego i grubego.
tak, zainstalowałem tam gdzie 1, czyli port m.2 AE dedykowany dla karty WiFi lub sieciowej, realnie pcie x1 w złączu.
  • Odpowiedz
@hrumque: Jak ci nie zależy aż tak bardzo na wydajności to może dyski po USB3? A jak nie to eksperymenty z PCI-E - nawet jak jest multiplexer to przy 2 dyskach tego nie odczujesz, kwestia tylko znalezienia stabilnego co nie jest takie proste - w szufladzie mam chyba 5 takich kart i ciągle były jakieś problemy aż w końcu wymieniłem wszystko na LSI 9200-16e i dopiero wtedy wszystko zaczęło działać stabilnie
  • Odpowiedz
  • 3
@Diabl0: @oreze @PaulStone @Radysh i dla potomnych:
problem był (jednak!) w zasilaniu! używałem przejściówki-rozdzielacza zasilania Molex > 2x wtyczka SATA, "z szuflandii" wykopanej, która musiała mieć coś uszkodzone, bo zapiąłem do niej zamiast dysku płytkę testową, i zauważyłem że na niej przygasa czasem diodka. Mimo że 5v nie siadało.

Po zmianie tego głupiego kabelka (i podłączeniu pod solidne 5v ze stepdown) - wszystko działą dobrze od jakichś 3TB danych i 5
  • Odpowiedz