Wpis z mikrobloga

Hipotetycznie, jeśli kwota wolna od podatku wynosi w tym roku 30 tysięcy, to czy otwierając punkt handlowy gdziekolwiek, dajmy na to głupia budka z zabawkami czy czymkolwiek, to czy obowiązuje mnie od razu rejestrowanie działalności, czy dopiero po przekroczeniu 30 tysięcy? No bo z drugiej strony jak udowodnię, że przekroczyłem limit nie mając kasy fiskalnej?
#kiciochpyta #dzialalnoscgospodarcza #prawo #januszebiznesu
  • 12
  • Odpowiedz
@Coffeepls: ale kwota wolna od podatku i konieczność prowadzenia działalności gospodarczej to dwie różne rzeczy. 30 tysięcy to nie jest limit od którego zakłada się działalność
  • Odpowiedz
@Coffeepls: jak przekraczasz 20k rocznie, to musisz mieć kasę fiskalną

"No bo z drugiej strony jak udowodnię, że przekroczyłem limit nie mając kasy fiskalnej" w sensie, że chcesz robić wałki? No to równie dobrze możesz biegać z tematem - dopóki cię nie złapią to nie udowodnią, że biegałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) takie samo myślenie
  • Odpowiedz
@Coffeepls: nie wiem czy limit jest też na ryczałcie. Podatku nie płacisz, ale np. składki ZUS, w tym składkę zdrowotną (która de facto jest podatkiem dochodowym) płacisz.
  • Odpowiedz
@Coffeepls:
1. Jak nie masz innych dochodów to do 30tys dochody nie płacisz podatku, ale jka np równolegle zarabiasz coś gdzieś i tam przekroczysz 30tys to wszystko z tej działlanosci musisz opodatkować 12%
2. Jeśli w miesiacu ludzie wpłaca Ci więcej niż 3225 (75% minimalnej) to musisz w ciagu 7 dni zarejestrowac JDG i płacić ZUS
3. Na ryczałcie nie ma kwoty wolnej odp odatku, jesli wybierasz ta forme opodatkownaia na
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1 czyli jednak jest jakaś kwota od której muszę otworzyć działalność dopiero.
Chodziło głównie o to, że mogę poprowadzić punkt sezonowo w nadmorskiej miejscowości i chciałem początkowo otworzyć tylko na majówkę żeby zobaczyć jak wygląda ruch i zainteresowanie ale niekoniecznie chciałem od razu iść w działalność tylko na 3 dni otwartej pracy.

no ale to i tak księgową jakąś najpierw znajdę
  • Odpowiedz
czyli jednak jest jakaś kwota od której muszę otworzyć działalność dopiero.


@Coffeepls: To się nazywa Nierejestrowa Działalność Gospodarcza i można ją prowadzić do limitu 75% płacy minimalnej czyli obecnie 3181.50 zł PRZYCHODU miesięcznie.
  • Odpowiedz
@Buko_von_Krossig księgowej na niezarejestrowanej nie potrzebujesz, ale jak będziesz chciał rejestrować i prowadzić to polecam tutaj
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe

Przy nierejestrowanej, prowadzisz rejestr sprzedaży, czyli ile którego dnia otrzymałeś w sumie kasy. Zbierasz też wszelkie rachunki i faktury związane z tą działalnością bo możesz sobie odliczyć te koszty. Na koniec roku doliczasz to do PIT
  • Odpowiedz