Wpis z mikrobloga

@otualw: Polska była zaangażowana w handel niewolnikami głównie w XVII i XVIII wieku. Mimo że jej rola w tym handlu była znacznie mniejsza niż innych europejskich mocarstw, takich jak Portugalia, Hiszpania, czy Anglia, nadal miała swoje udziały w tym okrutnym i nieludzkim procederze.

Początkowo, Polska nie była głównym graczem w handlu niewolnikami, ponieważ jej terytorium nie było bezpośrednio skoncentrowane w okolicach Afryki Zachodniej, gdzie większość niewolników była werbowana. Jednak w XVII
@otualw: W XVIII i XIX wieku, kiedy handel niewolnikami był szeroko rozpowszechniony, niektórzy polscy magnaci i kupcy byli zaangażowani w ten proceder. Jednym z najbardziej znanych polskich magnatów, którzy współuczestniczyli w handlu niewolnikami, był Antoni Józef Madaliński, właściciel majątku Kobylniki w Polsce. Handlował on niewolnikami głównie na terenie Karaibów.

Istnieje również informacja na temat kupca Ignacego Perkowskiego, który był zamieszany w handel niewolnikami z Afryką. Jednak szczegóły dotyczące jego działalności i
@otualw: Oczywiście! Oto kilka źródeł dotyczących handlu niewolnikami przez Polaków:

1. "Historia handlu niewolnikami: od starożytności do współczesności" autorstwa Robin Blackburna - książka ta przedstawia globalny kontekst handlu niewolnikami, w tym informacje na temat roli Polaków w tym procederze.

2. "Niewolnictwo śródziemnomorskie i atlantyckie" autorstwa Tomka Milewskiego - ta książka poświęca rozdział handlowi niewolnikami w Europie Środkowo-Wschodniej, uwzględniając również udział Polaków w tym procederze.

3. "Niewolnictwo i handel niewolnikami na polskich