Wpis z mikrobloga

Chciałem dorobić trochę jako freelancer, ale przerasta mnie zrozumienie podatków xD
Z tego co czytam to jak nie przekraczam 200 tys. rocznie to nie muszę płacić VAT. Nie czaje tego kompletnie. Z jakiej racji podatku nie muszę płacić?
Dostałem ofertę 50 euro za napisanie artykułu. Gdzie się dowiedzieć jak wystawić taką fakturę/rachunek? Zwłaszcza że pracodawca jest z Czech.

Ignorantem jestem kompletnemy jeżeli chodzi o podatki. Skąd ludzie wiedzą co i jak?

#podatki #vatowcy #faktury
  • 5
  • Odpowiedz
@kuncfot:

50 euro jednorazowo?

Za jeden artykuł, kilka miesięcznie.

Czy dobrze rozumiem, że nie trzeba zakładać jednoosobowej działalności gospodarczej i odprowadzać podatki co miesiąc jeżeli dochód jest niższy niż 200 tys. zł? Wystarczy nierejestrowana działalność?

Głupie pytanie, ale czemu w takim razie ludzie zakładają JDG i robią na B2B, zamiast wystawiać rachunki na nierejestrowanej działaności?
  • Odpowiedz
Czy dobrze rozumiem, że nie trzeba zakładać jednoosobowej działalności gospodarczej i odprowadzać podatki co miesiąc jeżeli dochód jest niższy niż 200 tys. zł? Wystarczy nierejestrowana działalność?


@suweren_sudoku: Limit 200 tys. dotyczy jedynie zwolnienia podmiotowego z VAT, a nie z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. I nie chodzi o dochód, tylko przychód.
  • Odpowiedz