Wpis z mikrobloga

Mam internet 300 mbps, realnie ok. 180-220 mbps. Mam pierwszy Router główny i do niego podłączony drugi router przez WiFi jako repeater, a do drugiego podłączone są Gogle Quest 3 i PC poprzez Ethernet. Rozumiem że poprzez drugi router PC wysyła obraz do gogli, a dane z Gogli i PC są wysyłane do serwera przez pierwszy router, za pośrednictwem drugiego. Dlaczego zatem, jak ustawie na Airlink stała prędkość strumieniowania np. 200 mbps to mam straty danych i opóźnienia, a przy 150 mbps jest ok. Wygląda jakby przepustowość była ograniczona do przepustowości dostawcy tj. 300 mbps, lecz dlaczego? Z tego co rozumiem to PC wysyła obraz niezależnie tylko do gogli z wyłączeniem pierwszego routera więc w teorii powinno pójść nawet 1 gbps? Co rozumiem źle?
#pcvr #quest3 #oculus #telekomunikacja #siecikomputerowe #pcmasterrace
  • 14
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: Moze chodzi o przepustowosc samego wifi - sciany, technologia, ilosc klientow czy po prostu zaklocenia z innych sieci - zwlaszcza jezeli mieszkasz w bloku.

Te 180-220 mbps to masz po kablu czy po wifi?
  • Odpowiedz
  • 0
@RozzPl VD odpada bo musiałbym chyba kupić drugą kopie gier na Pcvr, które mam na Quest, a Airlink pozwala grać w gry z lepszą grafika na PCVR, jak ma sie wersję na Quest.

@bartowsky 220 mam między routerem 1/przyłączem a routerem 2/pc, ze względu na straty. Tyle samo mam między goglami-router 2-pc, a to połączenie nie ma dużych strat bo są metr od siebie.
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: po pierwsze czy ten router ma w ogóle WiFi ax? i jesli tak to czy ma knał 160MHz, po drugie, czy korzystasz z routera w tym samym pomieszczeniu co z gogli, po trzecie jesli juz musisz mieć repeater, to kup lepiej coś z mesh wifi choćby taki dwupak chociaz mesh to też nie najlepsze rozwiązanie i ciągnął bym kabel
  • Odpowiedz
  • 0
@Leniek Router 1 to standardowy Livebox 3 - obsługuje tylko wifi 4, drugi obsługuje wifi 6. Tak, gogle, pc i drugi router są w jednym pomieszczeniu. Kabla niestety nie mogę pociągnąć, między jednym a drugim routerem.
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: no to jedyne rozwiązanie jakie dla Ciebie mam to trzeci router xD ale dedykowany do VR, zapinasz go kablem do starego routera i PCta i stawiasz na nim sieć z osobnym SSID, tylko coś z WiFi 6 albo 6E i kanałem 160MHz

Albo biegaj po pokoju zapiety kablem USB do PCta
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57:
Teoretyczna przepustowość 1024QAM/60Mhz (wątpię aby domowy router wyciągnął więcej) to 1200mbps, tniemy o 1/3 do praktycznej (800), teraz tniemy o połowę z racji samej obecności repeatera w sieci (tak, tak to działa z repeaterem) i zostaje 400mbps.
Z zasady WiFi zaczyna się przydławiać (jitter, retransmity) w okolicach połowy przepustowości. Więc idealnie, masz 200mbps obrazu + narzut sterowania + jakieś rozgłoszeniówki w sieci które są potęgowane przez użycie repeatera ===> trzeba
  • Odpowiedz
  • 0
@Aramil podłączyłem drugi router do pierwszego przez 2.4 ghz i 5 g jest zarezerwowane tylko dla gogli, nadal nie ma poprawy sytuacji. Cały czas mam wrażenie że przepustowość z jakiegoś powodu jest ograniczona do przepustowości dostawcy tj. 300 mbps bo 280 mbps to jest max który mogę ustawić na goglach, powyżej mam duże opóźnienia i lagi.
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57:
Teraz to raczej powinno być ok, choć Leniek wciąż może mieć rację - warto sprawdzić z wyłączonym 2,4Ghz i podłączonym jedynie PC na kablu.
Ale tak czy owak, teraz testowałbym raczej PC'ta:
- Zajętość dysku, RAM, CPU i GPU w trakcie gry? Sprawdź ze znacznie mniejszym poziomem detali niż normalnie oraz z zamkniętymi wszystkimi innymi aplikacjami.
- Czy masz kartę AMD? Kojarzę, że te miały problemy z kodowaniem Arilinka -
  • Odpowiedz