Wpis z mikrobloga

Przeczytałem cztery książki Žižka, kilka jego artykułów i obejrzałem dwa jego dokumenty (ten o kinie i drugi o ideologi) i chyba już wiem o co temu typowi dokładnie chodzi i co on krytykuje. Jak na rzekomo postmodernistycznego myśliciela jest on sporym zwolennikiem uniwersalizmu. Nie odmówię mu ciekawych spostrzeżeń, ale jednocześnie pokazuje on ten sam problem co wielu innych myślicieli lewicowych. Chodzi tu o tendencje do sprowadzania prawie wszystkiego to mechanizmów rynkowych. Szczególnie często to robi gdy opisuje chrześcijaństwo. Wykazał, że średnio on rozumie motyw ofiary Jezusa i jej symbolikę. Tak samo mówi on o chrześcijaństwie w kontekście idei winy (co łączy z kwestią Freudowskiego superego) choć to bardziej protestancki wynalazek. Właściwe chrześcijaństwo koncentrowało się na idei grzechu, a to nie to samo co wykazał już filozof Paul Ricœur w swojej książce symbolika zła. Do tego dużo czerpie on od Lacana i popełnia ten sam błąd co on myląc symbol ze znakiem (to ogólnie powszechny problem postmodernistów). Ogólnie jednak ciekawy człowiek.

#revoltagainsthemodernworld #antykapitalizm #filozofia
Al-3_x - Przeczytałem cztery książki Žižka, kilka jego artykułów i obejrzałem dwa jeg...

źródło: hbhbhb

Pobierz
  • 3