Wpis z mikrobloga

Cześć.
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc dla dzieci. Liczę na #wykopefekt #polska
Obecnie są na tapecie protesty rolników i import zbóż z Ukrainy. I słusznie! Jednak w cieniu tych wydarzeń dzieją się równie niepokojące rzeczy.

Pewnie o tym nie słyszeliście, a właśnie są procedowane poważne zmiany w systemie kształcenia dzieci, które sięgają o wiele głębiej niż tylko brak prac domowych w klasach I-III.

W związku z tym PROSZĘ Was o wyrażenie sprzeciwu do procedowanych zmian w formularzu Ministerstwa

Rodzaj zmian wskazuje moim zdaniem na chęć usunięcia polskiej tożsamości narodowej z programu.
Wśród tematów, które proponuje się wykreślić z podstawowych lub dodatkowych treści nauczania, są m.in. Chrzest Polski, średniowieczne wojny z Niemcami, żołnierze niezłomni, zwycięstwo grunwaldzkie, rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i przykłady bohaterstwa Polaków podczas II wojny światowej"
Zamiast o "rzezi wołyńskiej" polskie dzieci mają się uczyć o "konflikcie polsko-ukraińskim", a zamiast o "przykładach bohaterstwa Polaków ratujących Żydów" – o "postawach Polaków wobec Żydów". "Zasięg ekspansji arabskiej" zastąpiono "narodzinami islamu".
Wśród treści przewidzianych do usunięcia, a dotyczących II wojny światowej są "przykłady szczególnego bohaterstwa Polaków, np. obrona poczty w Gdańsku, walki o Westerplatte, obrona wieży spadochronowej w Katowicach, bitwy pod Mokrą i Wizną, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, obrona Grodna, bitwa pod Kockiem, bitwa nad Bzurą".
W podpunkcie dotyczącym przykładów zbrodni niemieckich i sowieckich wykreślono nawias "(Palmiry, Katyń, kaźń profesorów lwowskich, Zamojszczyzna)".
To tylko mały wycinek zmian. Polecam zajrzeć na stronę MEN gdzie w materiałach są opisy zmian.

Proszę Was o wyrażenie sprzeciwu oraz udostępnienie tej informacji znajomym rodzicom.
  • 3
Chrzest Polski, średniowieczne wojny z Niemcami, żołnierze niezłomni, zwycięstwo grunwaldzkie, rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu


@b_artman: Bardzo rozsądne podejście do nauczania historii. To nie jest potrzebne w materiałach programowych, kto zechce, doczyta.