Wpis z mikrobloga

3151 - 3 = 3148

Ekonomia w jednej lekcji

Henry Hazlitt

Ekonomia

Książka nie tylko dla ekonomistów ale przede wszystkim dla laików i #januszeekonomii, których horyzonty myślowe wykraczają poza seriale w tv oraz coweekendową najebkę z ziomkami. Autor w przystępny sposób wyjaśnia na przykładach podstawy ekonomii.

Uważam, że to powinna być obowiązkowa lektura w gimbazjum lub innej licbazie, bo znacznie podniosłoby świadomość ekonomiczną społeczeństwa i przyczyniło się do zmniejszenia ilości lewactwa w naszym kraju.

Rynek i wolność

Linda i Morris Tannehill

#libertarianizm #leseferyzm #ekonomia #anarchokapitalizm i takie tam

Pochwała dla wolnego rynku i anarchokapitalizmu. Autorzy opisują skąd wziął się rząd i jakie ze sobą niesie zagrożenia dla jednostki. Następnie przedstawiają ideę leseferyzmu i przedstawiają scenariusze jak stworzyć wolne społeczeństwo.

Mimo ciekawej treści i celnych spostrzeżeń książkę czyta dość ciężko z uwagi na męczący styl autorów, którzy co chwilę powtarzają lub odwołują się do teorii opisywanych kilka stron wcześniej. Jednak uważam, że warto przeczytać.

Złoto, banki, ludzie

Murray N. Rothbard

Ekonomia i libertarianizm #ase

Mistrz Rothbard opisuje historię pieniądza od jego powstania do jego zniszczenia na początku XX wieku. Autor jasno tłumaczy czym jest pieniądz, jak został zniszczony poprzez odejście od standardu złota i jakie skutki to przyniosło. Warto wiedzieć czym jest pusty pieniądz i dlaczego od jego drukowania nie stajemy się bogatsi.

Generalnie #polecampoczytacrothbarda

#bookmeter
  • 25
a modele matematyczne na tym właśnie się opierają, że wiemy wszystko i zmieniając jakaś dane od razu nam przelicz jak będzie.


@Tassadar: Modele są po to, że ekonomii jako całości nie da się "zmodelować"- jest to uproszczenie rzeczywistości pozwalające na wyłapanie pewnych informacji.

@spluczka: Analiza techniczna ma coś wspólnego z matematyką? Przecież to tylko nauka tych słynnych wzorów japońskich świec

Później poczytam, ale Keynes nie mówił o owczym pędzie jako
@TheBestest:

Jeżeli jest kryzys, to należy trzymać pieniądze w banku, by te nie utraciły płynności, by dalej był kapitał na pożyczki...owczy pęd polega na tym, że nawet pomimo tego ludzie w czasach kryzysu biegną do banków wypłacić pieniądze. W czasach przed bankami centralnymi banki radziły sobie ustalając maksymalne kwoty do wypłacenia


Dlaczego należy trzymać pieniądze w banku? Dlaczego mam nie móc wypłacić moich pieniędzy kiedy tylko zechcę?

Dlaczego banki w przypadku
Dlaczego należy trzymać pieniądze w banku? Dlaczego mam nie móc wypłacić moich pieniędzy kiedy tylko zechcę?


@1044: Masz w pełni takie prawo i powinieneś je mieć. Już napisałem dlaczego banki powinny mieć te pieniądze.

Wiesz co, gorzej, jak cały system bankowy ma upaść. Poza tym i tak już te wszystkie bailouty (które miały zapewnić płynność finansową!) zostały prawie całkowicie spłacone

#polecampoczytaccoinnego
Modele są po to, że ekonomii jako całości nie da się "zmodelować"- jest to uproszczenie rzeczywistości pozwalające na wyłapanie pewnych informacji.


@TheBestest: ale celem modeli właśnie jest zawsze stworzenie modelu obejmującego jak najwięcej rzeczy, a próby modelowanie tylko zjawisk jest zawsze mocnym uproszczeniem, które nie uwzględnia dużo rzeczy i nie potrafi tego głównego uwzględnić "człowieka". Modele się nie sprawdzają, bo modele nie potrafią przewidzieć przyszłości, czego by sobie życzyli ich twórcy.
ale celem modeli właśnie jest zawsze stworzenie modelu obejmującego jak najwięcej rzeczy


Jak najwięcej rzeczy które mają coś wspólnego z badaniami i nie komplikują za bardzo modelu. Tak naprawdę to ani keynesizm, ani ASE potrafią przewidywać. Ekonomista bardzo ładnie ci powie czemu się mylił 5 lat temu.

Uwzględnia (a przynajmniej tak mi się wydaje)...w makroekonomii uwzględnia się inwestycje, które są zależne od nastrojów

Keynes nie miał racji we wszystkim i dlatego jego