Wpis z mikrobloga

3151 - 3 = 3148

Ekonomia w jednej lekcji

Henry Hazlitt

Ekonomia

Książka nie tylko dla ekonomistów ale przede wszystkim dla laików i #januszeekonomii, których horyzonty myślowe wykraczają poza seriale w tv oraz coweekendową najebkę z ziomkami. Autor w przystępny sposób wyjaśnia na przykładach podstawy ekonomii.

Uważam, że to powinna być obowiązkowa lektura w gimbazjum lub innej licbazie, bo znacznie podniosłoby świadomość ekonomiczną społeczeństwa i przyczyniło się do zmniejszenia ilości lewactwa w naszym kraju.

Rynek i wolność

Linda i Morris Tannehill

#libertarianizm #leseferyzm #ekonomia #anarchokapitalizm i takie tam

Pochwała dla wolnego rynku i anarchokapitalizmu. Autorzy opisują skąd wziął się rząd i jakie ze sobą niesie zagrożenia dla jednostki. Następnie przedstawiają ideę leseferyzmu i przedstawiają scenariusze jak stworzyć wolne społeczeństwo.

Mimo ciekawej treści i celnych spostrzeżeń książkę czyta dość ciężko z uwagi na męczący styl autorów, którzy co chwilę powtarzają lub odwołują się do teorii opisywanych kilka stron wcześniej. Jednak uważam, że warto przeczytać.

Złoto, banki, ludzie

Murray N. Rothbard

Ekonomia i libertarianizm #ase

Mistrz Rothbard opisuje historię pieniądza od jego powstania do jego zniszczenia na początku XX wieku. Autor jasno tłumaczy czym jest pieniądz, jak został zniszczony poprzez odejście od standardu złota i jakie skutki to przyniosło. Warto wiedzieć czym jest pusty pieniądz i dlaczego od jego drukowania nie stajemy się bogatsi.

Generalnie #polecampoczytacrothbarda

#bookmeter
  • 25
@TheBestest: Nie jestem ekspertem i nie chcę się wymandrzać. Jednak z tego, co wiem, to ASE odrzuca modele ekonomiczne z powodu ich zbytniego uproszczenia i pomijania wielu szczegółów, co czyni je bezcelowymi kalkulacjami. Opisał to Hazlitt, polecam przeczytać.
@TheBestest: Pseudo czynniki ludziki, nikt jeszcze nie zamodelował zachowania człowieka :D

ASE, tak, racjonalne, ale według definicji ASE, gdyż już się spotkałem że pod hasłem racjonalizmu ludzie mają różne definicje.
Jaka jest definicja racjonalizmu według ASE?


@TheBestest: każdy, działając w ramach dobrowolnej wymiany - podejmuje najlepsze (jego zdaniem) decyzje wg. swojej, subiektywnej hierarchii wartości, wykorzystując swoją wiedzę, uwzgledniając dostępne mu alternatywy

gdyby jakikolwiek model ekonomiczny zachowań rynkowych, o których mówisz - miał sens, to nie istniałoby coś takiego jak np "licytacja", wartość każdego dobra dałoby się, obiektywnie - wycenić i ustalić, z góry
A co jeżeli ktoś nie uwzględnia alternatyw? Naprawdę jestem ciekaw


@TheBestest: to widocznie ktoś przedkłada własną wygodę lub lenistwo ponad wartość czy cechy towaru, który kupuje, lub np. kieruje się wysokimi preferencjami czasowymi, potrzebuje tego czegoś już tu, i teraz - i nie ma czasu, by szukać dalej

póki się nie zapytasz - nie będziesz wiedział.

równie dobrze można mieć problem z tym, że ktoś woli tą samą puszkę sardynek kupić
@TheBestest: Jak to napisał Mises "Każde ludzkie działanie jest racjonalne, nawet jeśli nie jest."

Tak jak wspomniał @spluczka: istotną rolę odgrywa tutaj subiektywizm. Modele matematyczne zakładają "doskonałą racjonalność" czyli przekonanie, że człowiek jest w stanie wiedzieć wszystko o wszystkim, ASE jak i życie udowadnia nam, że to jest niemożliwe, każdy posiada swoją ograniczoną wiedzę i na jej podstawie podejmuje decyzje, masz przecież też ograniczony czas na kalkulacje i nie masz
@spluczka: Dlaczego porównujesz patrzenie na wykresy do modeli?

@Tassadar:

człowiek jest w stanie wiedzieć wszystko o wszystkim


No właśnie nie. Już Keynes mówił, że Wielki Kryzys trwa(ł) tak długo dzięki owczym pędom inwestorów i przedsiębiorców.
@TheBestest: Ej, ale ty nie wycinaj cytatów z kontekstu. Człowiek nie jest wyrocznią i nigdy nie będzie wiedzieć wszystkiego o wszystkim, a modele matematyczne na tym właśnie się opierają, że wiemy wszystko i zmieniając jakaś dane od razu nam przelicz jak będzie.

Ekonomia Keynesa nie działa, napisano już wiele książek o tym, a nawet sam Keynes pytany, a co będzie w dłuższej perspektywie, uciekał od odpowiedzi mówiąc "W dłuższej perspektywie wszyscy
Dlaczego porównujesz patrzenie na wykresy do modeli?


@TheBestest: żeby podać przykład, ze nie istnieje matematyczny model, który "obiektywnie" opisywałby procesy rynkowe. gdyby istniał, to dałoby wycenić np. notowania danej firmy

jeżeli chodzi o teorię powstawania monopoli, to dyskutowaliśmy, całkiem niedawno - o obecnie przyjętym w neoliberalnej ekonomii, modelu monopolu i teorii tworzenia się takowych.

odsyłam więc, z zaznaczeniem - że jest to długa lektura: http://www.wykop.pl/wpis/7371822/mirki-czy-waszym-zdaniem-wolny-rynek-w-dlugim-okre/