Wpis z mikrobloga

Jak zawsze @Andromeda_YT: jest bezkrytyczna wobec materiału.
Słynna youtuberka po raz kolejny powtarza bzdury innych ludzi, a jej raport "Rosyjska wieś 300 lat bez wody" pojawił się dziś na głównej stronie, i znalazł już trzystu wdzięcznych czytelników dodawszych jemu plusa.

Cytat z Andromedy:

"Bardzo ciekawy reportaż w formie filmu dokumentalnego o realiach życia w wiosce bez dostępu do bieżącej wody czy kanalizacji. Akcja filmu rozgrywa się w wiosce Fortsztadt, która nie widziała bieżącej wody od ponad 300 lat - i raczej nieprędko zobaczy."


A dlaczego Andromeda nie miałaby przynajmniej sprawdzić, gdzie leży wioska o tak niezwykłej nazwie, na przykład na mapach Google?

Wioska Fortsztadt - to nie wioska a raczej przedmieścia Armawiru.

Armawir to miasto liczące około 200 tysięcy mieszkańców. Zostało założone w 1839 roku na miejscu fortecji z niewielkim garnizonem, ludności wiejskiej tam nawet nie było, czyli zaledwie 185 lat temu. Jakie trzysta lat?

Co było tam trzysta lat temu?

Wędrowali tam koczownicze hordy tureckiego ludu Nogajów (bez bieżącej wody).
Terytorium Kubania zostało przyłączone do Rosji przez Suworowa dopiero w 1783 roku.

Zdaję sobie sprawę, że Polka nie jest w stanie dostrzec tego, co od razu wpada w oko mieszkańcowi Rosji jako rażący błąd.
Są tu dwie rady na przyszłość:
a) spędzić pięć minut na Wikipedii w ramach przygotowań do filmiku;
b) nie wybierać jako źródła informacji o Rosji ukraińskiej propagandy.

#historia
mobutu2 - Jak zawsze @Andromeda_YT: jest bezkrytyczna wobec materiału.
Słynna youtube...

źródło: fortsztadt

Pobierz
  • 34
Jeśli mógłbym prosić o plusa od osób zainteresowanych tematem, którzy wczoraj plusowali znalezisko.


@mobutu2: Ale niby dlaczego? Reportaż jest o tym jak państwo rosyjskie i władze lokalne traktują swoich mieszkańców i obywateli na przykładzie dostępu do wody czy surowców do palenia. W samym filmie ludzie sami mówią o tym, że nieopodal jest normalne miasto, gdzie jest woda a do nich nie chcą dociągnąć. Oni sami nie są w tym mieście, a
@cycaty-fejm: Więc nie lubisz tych ludzi i gdyby żyli w lepszych warunkach, byłbyś jeszcze bardziej wkurzony.
Jesteś po prostu zirytowany tymi ludźmi jako ludem, zdarza się to między niektórymi narodami.
@mobutu2: kacapem jest ten, kto poczuwa się do wielkiej imperialnej kacapii i albo wprost o tym mówi i ją popiera, albo swoim kacapskim sposobem ugina kark przed dobrym carem a psioczy na złych bojarów, utwierdzając ten kilkusetletni system systematycznego zezwierzęcenia.

kacapski człowiek i system jest taki sam za carów, genseków, a teraz putina - po takim czasie można już uznać że pogarda dla ludzkich wartości i puszka Pandory z kacapską dżumą
@panpromo09: Sytuacja, w której mieszkańcy narzekają lokalnym władzom na różnego rodzaju problemy, jest dość typowa. Jednak stwierdzenie, że mieszkańcy działek ROD żyją bez bieżącej wody od początku XVIII wieku, kiedy to nowoczesny system wodociągowy pojawił się nawet w Paryżu dopiero w drugiej połowie XIX wieku, wciąż trochę śmierdzi manipulowaniem.
mieszkańcy działek ROD żyją bez bieżącej wody


@mobutu2: ale to nie są typowe ogródki działkowe, przy czym w Polsce na ogół ogródki działkowe mają dostęp do kanalizacji i ogólnie do bieżącej wody.

mieszkańcy narzekają lokalnym władzom na różnego rodzaju problemy, jest dość typowa.


To chyba tylko w Rosji typowym można nazwać lekceważenie ludzi, którzy proszą o dostęp do wody i obiecuje im się to od dekad i przeciąga te obietnice na
Nie do końca rozumiem o co ci chodzi. Materiał pochodzi z rosyjskiego źródła (polecam sprawdzić dlaczego opozycyjne media pokroju Meduzy, Dożdia, Nowej Gazety, Radia Svoboda czy Ważnych Historii mają siedziby poza granicami kraju) i bardzo klarownie opisuje całą sytuację, gdzie głównym absurdem jest widoczny z wioski Armawir, gdzie bieżąca woda jest (co również jest powiedziane w materiale). Już pomijam, że na samym początku wrzucam print screen mapy z lokalizacją wioski.

Ogólnie nie
@mobutu2:
Szanuję za kulturalną wypowiedź i przedstawienie swoich argumentów (nawet jeśli nie wszystkie są trafione). Dam plusika za chęć merytorycznej dyskusji.

Ja tam życzę wszystkim pokojowo nastawionym Rosjanom jak najlepiej.
Tylko ich rząd niestety tak nie myśli.

nie wybierać jako źródła informacji o Rosji ukraińskiej propagandy.

Siedziba redakcji tego media znajduje się w Rydze (wyszukiwarka 1 minuta), więc chyba mam racji.


Ryga jest na Łotwie. Co to ma wspólnego z Ukrainą?
@mobutu2:

Ludzie zajęli samowolnie to miejsce pod prywatną zabudowę, mimo że niemożliwe było nawet wykopanie studni na tym wzgórzu (o czym mówią w filmiku). A teraz czekają, aż miasto zbuduje wodociąg do ich dzielnicy.


To jest prawdopodobnie najgłupsza wypowiedź jaką widziałem na tym gunwoportalu w 2024. Zaraz zniszczę ją jednym argumentem, ale na początku powiem co o takich jak ty myślę.

Czyli ubzdurałeś sobie jakąś idiotyczną wersję wydarzeń i teraz jesteś
Krzysztof_Runkot - @mobutu2: 
Ludzie zajęli samowolnie to miejsce pod prywatną zabudo...

źródło: gardze takimi jak ty

Pobierz
Czy mogę prosić o plusa od osób zainteresowanych tematem


@mobutu2: plusa dałem na zachętę ale o roSSji to nie ważne czy prawda czy nie, zawsze plusik leci, największy agresor w całej Europie, przez ten zidiociały kraj niewolników pod rządami cara przez który pół świata wydaje ogromne pieniądze na zbrojenia zamiast na rozwój
progejmer - >Czy mogę prosić o plusa od osób zainteresowanych tematem

@mobutu2: plus...

źródło: co za przypadek xD

Pobierz