Wpis z mikrobloga

#medycyna #zdrowie #pytanie #gastrologia
Problem dotyczy dziadka (58 lat) - zrobił sobie sam w domu test domowy (taki paskowy) na krew utajoną w kale. Wyszła taka super słaba kreska - ledwo widoczna. Dziadek prawie zawału dostał, więc kazałem mu iść do laboratorium. Pobiegł zatem tego samego dnia z próbką z tego samego stolca do laboratorium. Wynik wyszedł ujemny. Na drugi dzień - ta sama historia. W dodatku wygląda na to, że w laboratorium również używają testów paskowych i to chyba nawet tej samej firmy, co robi apteczne.
Po tygodniu zrobił już tylko w laboratorium 3 dni z rzędu badania - wszystkie wyniki ujemne.

WTF?

Dodam, że dziadek nie ma żadnych problemów zdrowotnych ani żadnych objawów, po prostu wyczytał na internecie, żeby sobie samemu czasem robić test, więc zrobił.
  • 10
  • Odpowiedz
@gardan: teraz już mało używa się testów na krew utajoną w kale, ponieważ są mało miarodajne. W tym wieku jeśli jest prawdopodobieństwo krwawienia do dolnego odcinka przewodu pokarmowego robi się kolonoskopię.
  • Odpowiedz
  • 0
@gardan @Zakretka21 Jest rekomendowana jako element diagnostyczny i uzywa się go normalnie.
Ale test laboratoryjny FIT a nie paskowy z drogerii.

58 lat to 8 lat po pierwszej przesiewowe kolonoskopii. Niezależnie od wyniku i obecności objawow powinien ja wykonać w ramach screeningu
  • Odpowiedz
  • 0
@Zakretka21: @Wjolka Dziękuję. Kolonoskopię miał około 3 lata temu. Zrobił właśnie profilaktycznie. Wszystko było dobrze, jednak bardzo źle to wspomina. No nie jest to badanie, które chciałoby się powtarzać bez potrzeby. Stąd moje pytanie - co do licha z tymi testami? Czy zaufać laboratorium czy tym domowym. No bo jednak coś tam się delikatnie pojawiło w domowym.
  • Odpowiedz
  • 0
@gardan Ale czego poszukuje tym testem?

Kolonoskopia pełna (za zastawkę kretniczo katnicza) z oszczczeniem jelita w skali Boston co najmniej 7/9 jest miarodajna i wymaga powtórzenia zgodnie ze schematem w zależności od tego co sie uwidoczni i co jest w HP (kolonoskopia za 10 lat, za 3 lata, za rok, intensywny nadzór itd) Tyle w temacie jelita grubego.
Krwawienie może być i z jelita cienkiego i z żołądka, wystarcza nadżerki przewodu pokarmowego
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: Dziękuję. HP jest ujemny, stosunkowo świeże badanie. Ogólnie nic go nie martwi, jedynie ten przypadkowo wykonany domowy test. No nic, pewnie musi iść do gastrologa.
  • Odpowiedz
  • 0
@gardan Czyli pewnie nie było z czego bo nic ewidentnego nie uwidoczniono.
Myślę że przy braku objawów są ciekawsze rzeczy do podiagnozowania w tym wieku niż test na krew utajoną.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gardan bardzo Ci dziękuję za pomoc. Dziadek dba o siebie i pilnuje badań profilaktycznych. Mam taką intuicję, że laboratorium robi testy lepiej niż ludzie w domu. No ale niepokój się pojawia.
  • Odpowiedz