Wpis z mikrobloga

Z pogardą do windowsa, tak zostałem wychowany. Zaraz przyjdzie mi nowy komputer nastawiony na AI, ale jak już będzie mocna grafika to trochę się też rozerwę. Poza tym trzeba przetestować komponenty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardzo próbuję uniknąć instalacji windowsa i zastanawiam się na ile SteamOS dowozi swoje obietnice. Faktycznie da się na tym odpalać bez problemu gry ze Steam i Epic?

Nie mam pcta oraz nie gram w gry z 12 lat. Nie żebym się nie znał na czymś. Mam inne priorytety. Docelowo chciałem grać na maszynie wirtualnej z Windowsem uruchomionej na headlessowym serwerze, ale ograniczenia wirtualizacji GPU mnie pokonały. (ktoś wie jak z LXD wypuścić obraz HDMI w GPU passthrough na Windowsie?)

Więc albo kupię licencję na Windowsa, albo użyję alternatywy. O ile bez problemu poradzę sobie z częścią serwerową, o tyle granie (dualboot?) musi być tak proste jak na konsoli. I tutaj właśnie ten SteamOS. Czy to działa tak pięknie jak obiecują? Wszystko jest płynne, nie wykrzacza się, uruchamia 99,9% gier? Obsługa padem bezproblemowa?

A w ogóle może ktoś skomentuje zestaw zbudowany przez laika?
i5-12400F (530zł), Arctic Freezer 56 (83zł), Asus Prime B760 (469zł), 2x16GB 3600 CL18 (295zł), Corsair 850W SFF-L (720zł), P990 1TB (319zł). Brakuje karty graficznej - ciągle rozważam między 4070Ti, Ti Super i 4080. Tli się też opcja na 3090.

#komputery #pcmasterrace #steam #gry
  • 35
  • Odpowiedz
Czy to działa tak pięknie jak obiecują? Wszystko jest płynne, nie wykrzacza się, uruchamia 99,9% gier? Obsługa padem bezproblemowa?


@kmiclowsky: SteamOS jest tylko na steamdecku. Na PC masz jakieś forki ale działają dużo gorzej.
  • Odpowiedz
@kmiclowsky: @Rasteris Kubuntu z linii stable LTS i Steam zainstalowany na nim, z gier u mnie WOT, WOT Blitz, World of Warships, Portal, Portal 2, Portal: revolution, Metro 2033 Redux. Ostatnio widziałem też Metro: Last Light redux za przyzwoita cenę sześciu złociszy, też pewnie pójdzie bez problemów.
  • Odpowiedz
i5-12400F (530zł), Arctic Freezer 56 (83zł), Asus Prime B760 (469zł), 2x16GB 3600 CL18 (295zł), Corsair 850W SFF-L (720zł), P990 1TB (319zł). Brakuje karty graficznej - ciągle rozważam między 4070Ti, Ti Super i 4080.


@kmiclowsky: rozważasz kartę graficzną za 3-5 tys zł, a idziesz w budżetowe rozwiązanie na martwej platformie LGA 1700?
Płyta pełnowymiarowa i zasilacz SFF? Też jakoś dziwnie - jaka to obudowa tu będzie?
Dołóż te parę groszy do legitnego
  • Odpowiedz
@kmiclowsky: Zainstaluj cokolwiek bazującego na Arch'u i chill. HoloISO jest spoko jak chcesz mieć coś podobnego do SteamOS'a albo czysty Arch jak chcesz samemu wszystko wybrać. 90% gierek po prostu działa, 5% trzeba się trochę nagimnastykować, a pozostałe 5% jest z anty-cheatem bez wsparcia dla Linuxa. I zawsze pozostaje opcja GPU passthrough do vm'ki jeżeli potrzebujesz coś z Windy.
  • Odpowiedz
@kmiclowsky gierki tylko win. Na linuksie odpalisz prawie wszystko z steama ale wydajność bardzo dostaje w dupę.

I weź przestań te baity pisać.

Co to za muzeum z tym prockiem.

Jak tak składałes kompy to nic dziwnego, że z pogardą do win.
  • Odpowiedz
  • 0
@kmiclowsky: rozważasz kartę graficzną za 3-5 tys zł, a idziesz w budżetowe rozwiązanie na martwej platformie LGA 1700?

Płyta pełnowymiarowa i zasilacz SFF? Też jakoś dziwnie - jaka to obudowa tu będzie?


@majk3l: Ja to widzę tak. i12400 na najnowszej platformie intela (14 gen też jest na 1700) w benchmarkach wypada faktycznie 8% gorzej niż ryzen 7600, ale za to kosztuje ledwie 40% jego ceny. Jednocześnie nie będzie bottleneckiem dla
  • Odpowiedz
Na linuksie odpalisz prawie wszystko z steama ale wydajność bardzo dostaje w dupę.


@Czarny_Klakier: To jest nieprawda, wszystko zależy od sterowników i firmware. Na steamdecku masz czasami wyższą wydajność niż na windowsie czasami mniejszą ale to jest +- 10%. Sam proton nie jest jakimś dużym narzutem, problem z linuksem jak zwykle sterowniki.

Na steamdecku to wszystko robi valve wiec dziala to zajebiscie, na pc radź sobie sam czyli jak zwykle. Jeden
  • Odpowiedz
  • 0
@Czarny_Klakier: Co jest złego w 12400? Czego mu brakuje? Będzie dusił kartę graficzną? Nie wspiera wymaganych technologii? Odbiega od innych Inteli lub AMD w tej cenie wydajnością?

@kmiclowsky: Zainstaluj cokolwiek bazującego na Arch'u i chill. HoloISO jest spoko jak chcesz mieć coś podobnego do SteamOS'a albo czysty Arch jak chcesz samemu wszystko wybrać. 90% gierek po prostu działa, 5% trzeba się trochę nagimnastykować, a pozostałe 5% jest z anty-cheatem bez
  • Odpowiedz
90% gierek po prostu działa, 5% trzeba się trochę nagimnastykować, a pozostałe 5% jest z anty-cheatem bez wsparcia dla Linuxa.


@kacperoo29: Tylko te z anty cheatem to sa najpopularniejsze gry online xD
  • Odpowiedz
@kmiclowsky: Tak szczerze chłopie jak nie chcesz sie bawic a chcesz grac to instaluj windowsa. SteamOs rzeczywiście dobrze działa ale to tylko na steamdecku. reszta rozwiązań będzie problematyczna i na dwoje babka wróżyła.

Jak czasami patrzyłem jak wonziu się meczy z tym graniem na pc/linux to mialem beke. na steamosie instalujesz i dziala a na pc jest #!$%@? i nie ma co gadac ze nie ma.

Gaming pc to będzie jak
  • Odpowiedz
steam deck ma super dobre wsparcie oni ciagle cos poprawiaja kiedys co tydzien miales aktualizacje a teraz co miesiac. reszta konfiguracji wsparcia nie ma, zadnego.

I have an NVIDIA G-

No. Not even questionable. If you have an NVIDIA GPU, You're on your own. Latest Valve updates for Steam client including normal and Jupiter bootstraps have broken gamepadui on NVIDIA GPUs, and if so, no support will be provided for you.

Chyba
  • Odpowiedz
  • 1
@Adicts: Buduję to głównie pod AI, więc niestety nie, nie walić nvidii :)

@janciopan: steam deck ma super dobre wsparcie oni ciagle cos poprawiaja kiedys co tydzien miales aktualizacje a teraz co miesiac. reszta konfiguracji wsparcia nie ma, zadnego.


well... nie napawasz optymizmem. No nie lubię windowsa, nie zautomatyzuję go jak linuxa, będę musiał robić dualbot żeby mieć maszynę w trybie serwerowym... I jeszcze wydawać pieniądze na domowy OS. Cały
  • Odpowiedz
@kmiclowsky: wiesz zawsze mozesz sprobowac pograc na linuskie jak stwierdzisz ze nie warto to sobie kupic i zainstalowac windowsa.

a z tym graniem na linuksie no to po prostu jest potrzebna firma ktora sie tym zajmie i to robi valve. ale valve nie jest dobrym samarytaninem - oni od lat chcą po prostu się od nie uzależnić od windowsa bo windows ma gejpassa i jest ich bezpośrednią konkurencją.

Po sukcesie steamdecka
  • Odpowiedz