Wpis z mikrobloga

Rozliczacie się z US z #kryptowaluty #bitcoin?

Żyłem w przekonaniu, że dopóki nie wypłatę zysku to #!$%@? ich to obchodzi, a tu się okazuje, że nawet nabycie muszę zgłosić. Byłem w US ale babki w okienku nie kumają o czym w ogóle do nich mówię, moja główna księgowa w firmie też nie bardzo badała temat bo nie miała potrzeby i teraz nie wiem czy się w to bawić czy ryzykować. Kwoty nie są duże. W 2022 grudniu wrzuciłem z 20$ aby poznać funkcje giełdy, potem co miesiąc se drobnego wrzucałem. I zgłosić to w całości w PIT38 czy osobno 2022 te parę zł i resztę za 2023? Myślałem, że wypłacę se to w bitomacie ale pewnie giełda musi to potem zgłosić do US?

I czy dobrze rozumiem, za 2023, muszę złożyć PIT-38 i w rubryce "C. DOCHODY / STRATY" w polu Przychód (19.) muszę dać 0, a w polu Koszty uzyskania przychodów (20.) kwotę za jaką zakupiłem krypto?

Czyli na stronie podatki.gov.pl > Twój e-PIT-38 za rok 2023 > Dochód > Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy > Przychód: 0 > Koszty uzyskania przychodów (zł): kwota jaką poświęciłem na krypto (wraz z prowizją dla giełdy)? Wtedy też muszę wpisać coś do rubryki: "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym (zł)" rozumiem, że tam mam wpisać tę kwotę za którą zakupiłem krypto w 2022 (te parę zł) ale ich nie sprzedałem? Czy wrzucić wszystko w 2023 i z poprzednich lat dać 0?
  • 8
@Warm1: Jeżeli nabycie miałeś w innych latach i nie zgłosiłeś ich do PITu to możesz zrobić czynny żal i zgłosić w PIT-38 za 2023, najlepiej jakiegos ksiegowego sobie wez do tego
  • 0
@secs: to będę na minus, takie to są potężne kwoty, ja tam parę stowek na razie jestem na plus. XD

Nie mogę po prostu tych 20$ z grudnia 2022 wrzucić w PIT38? Aż tak będą dociekliwi?

@yaszczur @golomb13 czyli mój PIT powinien być coś jak na screenie? I za rok, jak w tym dorzucę jeszcze 10k i coś zarobię to wpisać w 34 ile wypłaciłem (powiedzmy 50k), a w 35 łącznie
Warm1 - @secs: to będę na minus, takie to są potężne kwoty, ja tam parę stowek na raz...

źródło: Pit-38-krypto-za-2021-rok-strata-3

Pobierz