Wpis z mikrobloga

Rysunek sowy jarzębatej autorstwa Audubona oraz mały opis jego autorstwa(w sumie nie tylko jego).

To zawsze nieprzyjemna rzecz dla autora, kiedy ma on bardzo niewiele do przekazania czytelnikowi na temat omawianego gatunku. Tak jest w przypadku tej oto sowy jarzębatej, której zwyczaje z pewnością są niezwykle interesujące, chociaż sam nie miałem okazji ich zaobserwować. Z tego powodu pragnę przytoczyć słowa osoby, która widziała owego ptaka i zapisała kilka interesujących uwag na jego temat.

Ricuarpson: Jest to gatunek dość powszechny na terenach pomiędzy Zatoką Hudsona i brzegiem Pacyfiku, jest on też najczęściej zabijanym gatunkiem przez myśliwych, co można przypisać jego śmiałym lotom w ciągu dnia. W sezonie letnim odżywia się myszami i owadami. W regionach pokrytych śniegiem, gdzie brak takich źródeł pożywienia, sowa jarzębata poluje na lagopusy(ptaki z rodziny bażantowatych). Zdarza się jej także "dotrzymywać" towarzystwa stadom pardw podczas ich wiosennych migracji na północ. Swoje gniazda buduje na drzewie używając jako budulca patyków, trawy i piór.

Sowa ta jest zwierzęciem niezwykle odważnym, które potrafi podążać za wystrzałem myśliwego polującego na miejscowe ptaki, by następnie rzucić się na zabite zwierzę i próbować je podkraść, co czasami ze względu na rozmiary ofiary okazuje się być zadaniem ponad jego siły. Nocą przyciąga ją również ognisko rozpalone przez miejscowych, którzy mogą zaobserwować sowę krążącą nad tym źródłem światła.

#necrobook #btaszki #sowy
Loskamilos1 - Rysunek sowy jarzębatej autorstwa Audubona oraz mały opis jego autorstw...

źródło: 1863_17_378_NorthernHawkOwl_OE_1024x1024

Pobierz
  • 1