Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się czy jeszcze można zatrudnić żonę w swojej jdg, tak żeby mogła pójść na macierzyński? Obecnie żona nie pracuje z różnych względów i jeszcze przez pół roku nie będzie, ale dopuszczam fakt "wpadki" w tym czasie i zastanawiam sie jak sie obronić w takiej sytuacji, bo nie chce zeby na szybko szukała pracy i innym problem robiła, wole to ogarnąć po swojej stronie. Kiedyś dało się zatrudnić żone w swojej jdg i po kilku miesiącach cyk L4 i macierzyński, a teraz, jak to wyglada, przerabiał to ktos?

#jdg #pracbaza #prawo #dzieci
  • 15
  • Odpowiedz
@Rujtan: ale ona by była na uop czy też jdg? Bo jak jdg yo tak z 10 lat temu był to dość powszechny wałek, sam znam kilka lasek, które tak zrobiły, potem powprowadzali na to jakieś limity i już nie jest tak opłacalne.
  • Odpowiedz
@Rujtan: oczywiście, że można, ale na 99% przygotuj się na kontrolę ZUSu. Jak rzeczywiście będzie u ciebie pracowała, to będzie OK. Ale jak chcesz, żeby tylko miała opłacone składki, a samo zatrudnienie będzie fikcyjne, to będzie problem. ZUS ma to przerobione na każdy sposób.
  • Odpowiedz
  • 0
@Xizor: Przez dwa miesiące może faktycznie pracować, coś tam jej znajdę, jakieś ślady pracy zostaną, ale właśnie nie wiem jak ZUS do tego podejdzie i jak bardzo jest cięty na takie zabiegi
  • Odpowiedz
  • 0
@Xizor: A wiesz może gdzie mogę znaleźć jak powinna wyglądać takie zatrudnienie żeby nie wyglądało podejrzanie? W internetach widze tylko ogólniki i to pewnie mało aktualne. Z góry dzięki
  • Odpowiedz
@Rujtan: Jak zatrudnisz żonę na UoP to koszty pracy żony nie będziesz mógł wrzucić w swoje koszty. Kasa z macierzyńskiego będzie liczona z ostatnich 12 miesięcy opłacanych składek, czyli jak będziesz opłacać tylko 3 miesiące to będzie mała kwota.

  • Odpowiedz
@Rujtan: mogę się mylić - ale sprawdź sobie coś takiego, jak osoba współpracująca. Kiedyś, o ile dobrze pamiętam, żona - jeśli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe - jest dla Ciebie osobą współpracującą. Dla osoby współpracującej chyba trzeba płacić cały zus i nie da się na ułamek etatu zatrudnić. Generalnie zgłęb sobie temat tej osoby współpracującej
  • Odpowiedz
Kiedyś dało się zatrudnić żone w swojej jdg i po kilku miesiącach cyk L4 i macierzyński, a teraz, jak to wyglada


@Rujtan: przecież ZUS się do tego dowali na 150% i żadnego chorobowego ani macierzyńskiego twoja żona nie zobaczy. Oni robią kontrole przy pójściu na ciążowe L4 po kilku miesiącach pracy w dużych firmach, a co dopiero kiedy mąż fikcyjnie zatrudni żonę.

Moja żona tak miała, zaczęła pracę (w dużej liczebnie
  • Odpowiedz