Wpis z mikrobloga

Mam taką sprawę:
Firma zamontowała panele fotowoltaiczne rok temu na dachu budynku gospodarczego. W zeszłym tygodniu spaliły się kable idące od falownika.
Firma nie chce uznać reklamacji wysyłać pismo, w którym pisze, że przyczyną spalenia kabli był ogień w drugiej części budynku,
Cyt. "na zdjęciach widać czarne, spękane i okopcone ściany, oraz zgliszcza na podłodze). Ogień najpewniej rozprzestrzeniał się po suficie, stąd okopcenia w pobliżu okien oraz drzwi, gdzie było źródło tlenu. W pobliżu źródła pożaru stał najpewniej piec typu koza (na zdjęciu widać rurę kominową, do której był podpięty). Kable i inne urządzenia, które uległy zniszczeniu, stopiły się na skutek temperatury, która panowała w pomieszczeniu w trakcie pożaru."
Właściciel odpowiada na to pismo następującymi argumentami:
W budynku nikt nie mieszka więc kto miałby się tam ogrzewać kozą.
Na suficie jest dużo pajęczyn, które nie uległy spaleniu więc inne źródło ognia nie wchodzi w grę bo najpierw spaliłby się pajęczyny, a nie kable.
Wszystko w tym pomieszczeniu ocalało oprócz tych kabli rozdzielnia - falownik, więc musiało tam pójść zwarcie.
Kto według Was ma rację?
#fotowoltaika #elektryka #pozar #kiciochpyta #elektrykapradnietyka
bober234 - Mam taką sprawę:
Firma zamontowała panele fotowoltaiczne rok temu na dachu...

źródło: image_picker_071268AA-9D42-472F-B3BD-8D2EB51BB818-8922-0000055F4A035216

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@bober234: Na Twoim miejscu wynająłbym rzeczoznawcę, który to oceni. Wysłał im to pismo- jeśli będzie potwierdzona Twoja racja. A jak nie będą chcieli polubownie? To do sądu: bo diabli wiedzą ile takich felernych instalacji mogą mieć za sobą- nawet o tym nie wiedząc.
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1 kurde z tego co wiem nic więcej tam nie było. Dom jest mojego ojca, a instalacje montował mu mój znajomy więc jutro będę mógł określić czy skrzynki się stopiły.
  • Odpowiedz
@bober234: Tak zazwyczaj wygląda standardowa instalacja. Przewody DC idą od paneli do falownika i na drodze tych przewodów jest tylko ta rodzielnica DC. Jeśli zdarzy się zwarcie to cała moc zamiast iść do instalacji elektrycznej bedzie w tym miejscu się uwalniała. Takie coś albo wywali odrazu po podłaczeniu przewodów, albo po czasie jak pająki, mrówki, myszy, woda dostana się do środka i zamkną obwód. Będzie się paliło aż się upali
zibizz1 - @bober234: Tak zazwyczaj wygląda standardowa instalacja. Przewody DC idą od...

źródło: 1b74a276-5bfb-47c6-ac24-3bc9be143ba3-kg7la7bi

Pobierz
  • Odpowiedz
Kto według Was ma rację?


@bober234: Racje będzie miał ten, który będzie miał prawidłową dokumentację na tą instalację.

Właściciel tej PV-ki będzie musiał wykazać, że:
1. Posiada projekt,
2. Posiada odpowiednie instrukcje obsługi,
3. Posiada stosowne protokoły z badań i pomiarów (kontrole okresowe i protokoły z wykonania).

Czego często nie dostaje od wykonawcy takich dzieł PV. Jednocześnie będzie musiał wykazać się dowodami, np. z ekspertyz stosownych rzeczoznawców / specjalistów, a także
  • Odpowiedz
@bober234 Ale masz na tym zdjęciu po drugiej stronie pomieszczenia nadpaloną belkę i całe okopcone ściany - a przy rozdzielni już nie. Co tam się stało, był pożar wcześniej? Ktoś palił ognisko? Jak to wyglądało przed montażem?
  • Odpowiedz
@bober234: Zdjęcia wyglądają dość srogo. Z takich zdjęci chyba nikt ci nie wywróży. Fajnie jakbyś zrobił więcej w dużej rozdzielczości albo film nagrał.

Czy te kable były obciążone około godzin kiedy wybuchł pożar. Falownik ma jakiś soft gromadzący dane z produkcji i/lub obciążenia? Jeżeli okaże się, że nie było obciążenia falownik, a mimo to wybuchł pożar to ewidentnie się coś spaliło innego. Jeżeli był obciążony to trzeba drążyć dalej.
Ja bym
  • Odpowiedz
@bober234: masz zdjęcia jak to wyglądało przed pożarem? Mam za małe info ale moim zdaniem pożar zaczął się gdzieś z tyłu pomieszczenia. Przydały by się zdjęcia w lepszej rozdzielczości też.
  • Odpowiedz
I tak też wygląda instalacja, która jest wykonana nieprawidłowo ( ͡ ͜ʖ ͡)


@kozi966: A ja nie twierdziłem że jest prawidłowo tylko że tak mniej wiecej to wygląda i tego typu elementy są. Ja bym prowadził przewody DC osobno od wszystkich innych
  • Odpowiedz