Wpis z mikrobloga

Cześć,

Buduje dom i zastanawiam się nad wyborem gruntowej pompy ciepła.

Dom z poddaszem użytkowym, 125m2 po podłodze, bez garażu w bryle, zgodny z WT2021, ogrzewanie 100% podłogowe , rekuperacja, budowany w powiecie mińskim, gleba to głównie glina.

Wiem, że to bardzo ogólnikowe dane, ale chcę poznać ceny jakich mogę się spodziewać za całą instalację gruntowej pompy ciepła z odwiertami i zbiornikiem CWU około 200l.

Może ktoś z Was ma podobny dom w którym montował niedawno taką pompę i może podzielić się ze mną swoimi kosztami?

Pierwotnie chciałem powietrzną PC, ale za gruntową przemawia do mnie dłuższa żywotność, większa sprawność i mniejsza awaryjność.

W świecie PC widzę, że panuje duża patologia, naciągacze z paneli przerzucili się na pompy. Łatwo się naciąć, więc proszę Was o pomoc.

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo #oze
  • 35
@hochland już było coś takiego jak taryfa antysmogowa, myk był taki że nowi klienci biorący taka taryfę miały super cenę w nocy dla całego zużycia. Moim zdaniem ceny energi zima w dzień będą dość duże a latem będą spadały do bardzo niskich wartości i trzeba brać to pod uwagę.
@t-tk na pewno nie 25k gdy różnica to tylko 600kWh. Moja gruntowa w domu 230m2 wciaga 4000kWh a dziś odwierty na 8%VAT do takiego domu kosztują 22tys, przy powietrznej byłoby z 1200kWh więcej.

Jeśli brać tylko argument finansowy to oczywiście powietrzna wychodzi lepiej ale gruntowa ma inne zalety:
- jest bardziej ekologiczna (mniej energii elektrycznej)
- jest trwalsza( bo nie jest narażona na warunki atmosferyczne)
- jej sprawność i moc nie jest
piszesz to ze swojego doświadczenia? Myślałem, że trochę więcej za gruntową może wyjść.


@hochland: parę lat temu koszt z odwiertami to ~60k PLN. Ale dom 2x większy, a co za tym idzie większa moc i więcej odwiertów.

Ja polecam gruntową plus przy podłogówce masz latem praktycznie chłodzenie za darmo.
@zibizz1: Ale my rozmawialiśmy o domu mniejszym.
Zgadzam się ze wszystkimi Twoimi argumentami za pompą gruntową, to jest świetne rozwiązanie, wyższy jest jednak próg wejścia, więc przy niewielkich budynkach jednorodzinnych ciężko mówić o opłacalności.

Z trwałością powietrznych też nie ma co dramatyzować, jak nie kupisz wynalazku, a dobór i montaż ktoś zrobi z głową to służą naprawdę bezproblemowo.

Co do odwiertów za 22 tysiące - wszystko zależy gdzie i jak głęboko
@mirekwirek: A jakiej temperatury wodę puszczasz w podłogę?
Ja wiem, że to działa, wiem że ludzie sobie chwalą ale wciąż tak niewielu z tego korzysta.
Przy powietrznej w sumie wychodzą groszowe koszty, ale gruntowa faktycznie pociągnie tyle co pompy obiegowe. No i zawsze jest to jakaś regeneracja dolnego źródła ;)
A jakiej temperatury wodę puszczasz w podłogę?


@t-tk: Koło 18, ogólnie powyżej punktu rosy.

wciąż tak niewielu z tego korzysta.


@t-tk: bo producenci za grube cebuliony proponują swoje rozwiązania do tego. I to już odstrasza. Poza tym potrzebna podłoga z paneli winylowych albo płytek.

A to można zrobić samemu za śmieszne pieniądze omijając pompę ciepła - potrzebny wymiennik ciepła, pompka obiegowa i zawór trójdrogowy.
@mirekwirek: Nawet w powietrznych mało jest ludzi, którzy z tego korzystają. Nie mówię o przypadkach kiedy po prostu producent każe sobie za tę opcję dopłacać, bo i tacy są.

Panasonic ma to w standardzie od dawna, a i tak mało kto z tego korzysta, chociaż Ci, którzy spróbowali są zazwyczaj zadowoleni (o ile nikt wcześniej nie wmawiał, że działa to jak klimatyzacja).
@hochland: też rozważałem pompę gruntową, a dokładniej woda-woda (mam bardzo dobre warunki gruntowe, dolne źródło ogarnąłbym do 10k). Długo licząc całość oraz potencjalne ryzyka stwierdziłem, że lepiej wyjdę jak założę zwykłą powietrze-woda z przeciętnej półki, a niewydany hajs wrzucę w lepszą izolację dachu, ścian i podłogi.
Przy bardzo dobrze zaizolowanym budynku, wszystko będzie tanie w ogrzewaniu, a mimo wszystko awaryjna wymiana monobloka jest łatwiejsza niż szukanie na gwałt gruntowej pc