Wpis z mikrobloga

Jedno mnie absolutnie fascynuje w całym tym syfie na bliskim wschodzie. Chodzi o Iran. Myślałem przez wiele lat, że to typowe Arabskie i muzułmańskie państwo. Okazuje się, że dla nich największą zniewagą jest nazwanie ich arabami, a za muzułmanów też można dostać w zęby. To są Persowie i tak chcą być widziani przez świat.
Wiedziałem, że mają mocno restrykcyjną i religijną władzę, ale nie wiedziałem, że istnieje tam taki olbrzym opór nie tylko przed Chameneim, ale ogólnie przed prawami islamskimi. Ruch oporu jest tam ogromny, a poparcie dla świeckości i powrotu do władzy rodziny Pahlawi jest gigantyczne.
#iran #izrael #wojna #palestyna
  • 22
  • Odpowiedz
  • 2
@NathirMajster: Oczywiście wiedziałem, że jest tam opór względem władzy, ale teraz widać, że to nie jest mała grupa, a ogrom ludzi. To mnie bardzo zdziwiło. Zawsze miałem do nich szacunek, teraz mam jeszcze większy :)
  • Odpowiedz
@NathirMajster: no i w związku z tym żeby już nas tak nie lubili to nam USA i żyto zrobiło kilka lat temu antyiranska konferencje w polsce i to taką że dowiedzieliśmy się o tym z mediów że ma być( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ruch oporu jest tam ogromny, a poparcie dla świeckości i powrotu do władzy rodziny Pahlawi jest gigantyczne.


@Pshemeck: Gigantyczne poparcie dla szacha raczej nie, tylko dla demokratycznych rządów świeckich- nawet z przewagą parii muzułmańskiej. Zaś rewolucja islamska była tak naprawdę socjalną rewolucją społeczną przeciwko rządom szacha, gdzie większość ludzi klepała biedę w zamożnym państwie, a elity i zachodni doradcy opływali w luksusy. Opozycja gniła w więzieniach i była zabijana przez policję
  • Odpowiedz
  • 2
@djtartini1: @NathirMajster Jedno jest pewne - Zero religijnej represji i świeckie państwo. Zero policji religijnej, zero ścigania za brak szmat na głowie. Wolność jednostki i religia w sercu i domach. Tutaj się zgadzamy. Dziwi to, bo ten teren i sami sąsiedzi to raczej brak takowych wolności. Tylko to chciałem podkreślić :)
  • Odpowiedz
@Pshemeck: wydaje mi się że sąsiedzi mimo wszystko nie mają podjazdu do Iranu i jednak czują respekt przed starym imperium. Wydaje mi się z perspektywy czasu, że pomieszczono wszelkie stosunki Europejskie i Amerykańskie z Persja właśnie przez to że stoją w opozycji do pejsów a mogli by zaoferować o wiele lepiej i z o wiele większym szacunkiem do partnerów.
Teraz trzymają się z Ruskimi ale tak naprawdę jaka daliśmy im alternatywę...
  • Odpowiedz
Kwestia Iranu jest taka że to jest kraj który naprawdę pod pewnymi względami wybitnie prosperuje produkuje chyba większość szafranu dużo pistacji ropy też ma nie najmniej. Dodatkowo wybitnie ogarnęli technologie rakietową teren górzysty ciężki do podbicia. I dodatkowo kultura sięgająca wiele tysięcy lat wstecz. U nas w mediach się to bagatelizuje ale to jest kraj który może posiadać broń atomową. Więc takie tarcia na bliskim wschodzie są nam wybitnie nie na rękę
  • Odpowiedz
@Pshemeck: Polecam film Holy Spider o gościu który mordował prostytutki w imie Allaha w irańskim odpowiedniku Mekki, tj. takim swego rodzaju świętym mieście. Fajnie ukazane różnice mentalne pomiędzy stolicą, a irańską prowincją - byłem zaskoczony, że mimo tego o czym się słyszy, Iran nie jest (czy też nie był) tak ślepo zapatrzony w religię, jak np. betony pokroju Arabii Saudyjskiej. Bardzo ciekawy i świetnie zagrany, kiedyś można było obejrzeć na vizjer
  • Odpowiedz
  • 0
@smutnebartosze: Moja była jest iranką, skończyliśmy wiele lat temu, ale do dzisiaj mam kontakt z jej rodziną i z nią. Wiele godzin rozmawialiśmy o tym co się dzieje teraz. Myślałem, że to tylko jej rodzina tak ma ( ustawieni, bogaci i wykształceni ) ale patrząc na to co się dzisiaj dzieję, to jednak widzę, że tam po prostu ludzie chcą żyć po swojemu.
  • Odpowiedz
oni są z*ebani.
Mają tyle samo ropy co Arabia Saudyjska i zamiast dogadać się na zimno z Ameryczką to wolą zrobić ze swojego kraju drugą Wenezuelę a mogli by jeździć złotymi mercedesami.

ideologiczne czubki

@Pshemeck:
  • Odpowiedz
@Necron: @NathirMajster za II wojna światowa w kolorze

Czyli - patrzcie, oto ISLAMSKI IRAN - szok 😱- powodowany dobrym sercem i tolerancją PRZYJĄŁ MILIARD (no, prawie) POLSKICH KATOLIKÓW. 😱 ZA DARMO. 😱😱😱 Jaka piękna historia!
No, nie do końca.
Wyjaśnijmy sobie podstawową kwestię.
Iran nikogo nie przyjął.
Iran został zmuszony do przyjęcia.
Iran był okupowany przez Sowietów i Brytyjczyków, którzy dokonali zbrojnej agresji na to państwo 25 sierpnia 1941 roku. Od
  • Odpowiedz
@xray2304: wow o tym fakcie zwyczajnie nie wiedziałem. Widziałem po prostu parę materiałów z Iranu i spotkałem z 2 ludzi w swoim życiu z tamtego kraju i zawsze z ogromną serdecznością wypowiadali się o Polsce.
  • Odpowiedz