Wpis z mikrobloga

GUS poinformował, że Polska ma najniższy udział publicznych wydatków bieżących na ochronę zdrowia w PKB wśród krajów UE. Tymczasem nasi wspaniali liberałowie na czele z Petru walczą o to, by tych wydatków było jeszcze mniej. Nawet minister zdrowia tego chce. A potem ludzie mają pikachuface.jpg, że ochrona zdrowia działa jak działa (a działa dość efektywnie, biorąc pod uwagę, jak mało wydajemy na zdrowie).

Noam Chomsky pisał o "standardowym mechanizmie prywatyzacji" następująco:

"obetnij fundusze, spraw, że wszystko zacznie się psuć, a kiedy ludzie się zezłoszczą, przekaż instytucję prywatnemu kapitałowi."


#ekonomia #gospodarka #polska #antykapitalizm #bekazlibka
Qersoui - GUS poinformował, że Polska ma najniższy udział publicznych wydatków bieżąc...

źródło: GKYN4m8W8AANGBE

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@Qersoui: POdatki powinny być równe procentowo dla wszystkich. Zero ulg i odliczeń. Wtedy nie ma możliwości kombinacji z kosztami i każdy płaci nowoczesną dziesięcinę.

@KapitanONeil Jak ci zatruwa zdrowie programista, właściciel szkoły językowej, fryzjer, piekarz albo elektryk?
  • Odpowiedz
  • 24
@Tytanowy_Lucjan: Podatki powinny być progresywne, czyli ludzie o wyższych dochodach powinni płacić większe podatki. Aktualny system podatkowy w Polsce jest odwrotny, tj. ma charakter degresywny i procentowo bardziej obciąża biednych.

Plus nawet w zaproponowanym przez Ciebie wariancie i tak trzeba zwiększyć progresję podatkową, bo systemy podatkowe w Europie są bardziej skupione na podatkach pośrednich, które z natury są degresywne. Aby dobić do liniowego poziomu, trzeba zwiększyć progresję w podatkach bezpośrednich (choć
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan programista co ma swoją firmę czy elektryk czy piekarz bo mam nadzieję że miałeś na myśli prawdziwych przedsiębiorców a nie tych na pseudoetatach b2b, potrzebują zdrowych pracowników, zdrowy pracownik pracuje efektywnej i taki przedsiębiorca jest większym beneficjentem systemu gospodarczego w jakim żyjemy i w dużej mierze jego sukces zależy od szczęścia więc to normalne że powinien solidaryzować się z tymi co tego szczęścia nie mieli. Żeby osiągnąć duże nakłady na służbę
  • Odpowiedz
nie mieli. Żeby osiągnąć duże nakłady na służbę zdrowia musiał byś mieć wysoki podatek liniowy od tego co uderzyło by w biednych którzy mieli by mniej pieniędzy i żyli by mniej zdrowo co spowodowało by kolejne obciążenie służby zdrowia, więc progresja podatkowo jest dobra, gdyż i tak od pewnego dochodu więcej pieniędzy nie zwiększa szczęścia danej osoby ale tym komu pieniądze tej osoby mogą pomóc już zwiększy szczęście w obrębie całej społeczności,
  • Odpowiedz
Podatki powinny być progresywne, czyli ludzie o wyższych dochodach powinni płacić większe podatki. Aktualny system podatkowy w Polsce jest odwrotny, tj. ma charakter degresywny i procentowo bardziej obciąża biednych.


@Qersoui: za procenty niż nie kupisz. Nie zapłacisz lekarzowi, nie zatankujesz karetki. Liczą się liczby bezwzględne. 500zł od kogoś kto zarabia 2500 ma taką samą wartość jak od kogoś kto zarabia 25000. Czy będą mieć inną obsługę, jak zapłacą inne składki?
  • Odpowiedz
@Qersoui: No dobra, ale wiesz jak np. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanni (ktora nie jest w tym zestawieniu) ludzie naduzywaja opieki zdrowotnej. Chodza po 10 razy do lekarza, jecza o byle co (doslownie ze maly palen u dloni boli) zeby tylko dostac zwolenie z pracy i benefity. Tam systemy sa przeciazone wiecznymi odwiedzinami imigrantow. Chodza az dostana co chca, klamia ze boli ich doslownie wszystko i wysyla sie ich na przeswietlenia
  • Odpowiedz
@Qersoui Nie korzystałem z publicznej sluzby zdrowia pięć lat. Jasne szpitale powinny być publiczne ale reszta prywatna a jakość by była niebo a ziemia. Publiczna służba zdrowia sprawiała mi zawroty głowy takie tam ufoludki pracowały oderwane od rzeczywistości.
  • Odpowiedz
@Qersoui: robol ma bulić na zdrowie i edukację żeby łaskawca mógł go zatrudnić na najniższą i wycisnąć jak szmatę, ale mondrzejsze o tym nie wspominać bo to komunis
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan ale w momencie jak ktoś jest zbyt bogaty to zaczyna korumpować lokalnych polityków czy tych na szczeblu centralnym, lub betonuje wejście do danego biznesu nowym osobą. Pozatym jak ktoś się urodził w biednej rodzinie i jego rodziców nie stać na stiuda to dlaczego ma być zmuszany do pójścia na konkretne studia a nie na takie jak chce jeśli oczywiście jest odpowiednio zdolny, rynek jak i ludzie potrzebują nie tylko lekarzy i
  • Odpowiedz
@In-Cel to powinni oddawać pieniądze za studia albo przepracować 5-10 lat, powinno się zwiększyć nakłady na badania i rozwój żeby taki inzynier miał gdzie pracować a nie musiał wyjeżdżać z kraju, ale to trzeba by zwiększyć podatki i sprawić by ludziom z wolną gotówką jedynie opłacało się inwestować w innowacje i startuapy, można by zrobić albo inwestujesz 60% w startaup albo płacisz od tego poziomu zysków 90% podatku, radykalne tak ale jak
  • Odpowiedz
@Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom: Nigdy nie dojdzie do sytuacji, że wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci. Ktoś musi zarabiać mało by komuś chciało się uczyć matmy czy biologii i zarabiać dużo. Jakby każdy miał taki sam poziom życia to mało komu by się chciało marnować czas na naukę jakby pensja sprzątaczki była niewiele niższa niż inżyniera mostów.

Na ograniczenie wpływu bogaczy wystarczy prawo głosu wg ŹRÓDŁA (nie wysokości) dochodu i kryterium złożenia przysięgi wojskowej.
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan popieram nierówności ale nierówności według zdolności, a nie urodzenia.

Po drugie gospodarka gdzie ryzykowny biznes spowoduje że po prostu będziesz żyć skromnie ale godnie i twoje dzieci będę miały takie same szanse jak wcześniej, a nie staniesz się bezdomnym jest bardziej innowacyjna, bo zawsze istnieje system poduszek socjalnych i przedsiębiorca wie że może ryzykować.
  • Odpowiedz
@Qersoui

@Tytanowy_Lucjan: Podatki powinny być progresywne, czyli ludzie o wyższych dochodach powinni płacić większe podatki. Aktualny system podatkowy w Polsce jest odwrotny, tj. ma charakter degresywny i procentowo bardziej obciąża biednych.


Plus nawet w zaproponowanym przez Ciebie wariancie i tak trzeba zwiększyć progresję podatkową, bo systemy podatkowe w Europie są bardziej skupione na podatkach pośrednich, które z natury są degresywne. Aby dobić do liniowego poziomu, trzeba zwiększyć progresję w podatkach bezpośrednich
  • Odpowiedz
  • 0
@papieska_ONUCA: Widocznie Wykopki lepiej rozumieją ekonomię. I dobrze, liberalny ekonomiczny analfabetyzm zostanie w końcu wyparty.

I oczywiście "socjalizm jest wtedy, kiedy państwo robi rzeczy. Kiedy robi dużo rzeczy, to już jest komunizm".
  • Odpowiedz