Wpis z mikrobloga

GUS poinformował, że Polska ma najniższy udział publicznych wydatków bieżących na ochronę zdrowia w PKB wśród krajów UE. Tymczasem nasi wspaniali liberałowie na czele z Petru walczą o to, by tych wydatków było jeszcze mniej. Nawet minister zdrowia tego chce. A potem ludzie mają pikachuface.jpg, że ochrona zdrowia działa jak działa (a działa dość efektywnie, biorąc pod uwagę, jak mało wydajemy na zdrowie).

Noam Chomsky pisał o "standardowym mechanizmie prywatyzacji" następująco:

"obetnij fundusze, spraw, że wszystko zacznie się psuć, a kiedy ludzie się zezłoszczą, przekaż instytucję prywatnemu kapitałowi."


#ekonomia #gospodarka #polska #antykapitalizm #bekazlibka
Qersoui - GUS poinformował, że Polska ma najniższy udział publicznych wydatków bieżąc...

źródło: GKYN4m8W8AANGBE

Pobierz
  • 40
  • 1
@papieska_ONUCA:

#!$%@? pieniędzy zaradnym i rozdawanie nieudacznikom


W moim wymarzonym systemie większość zaradnych i uczciwie pracujących ludzi wyszłaby na plus. Ja nie chcę rozdawać pieniędzy pasożytom, którzy uczestniczą w "pogoni za rentą".

Wykopki to się obudzą z #!$%@? w ręku przy takim rozumieniu ekonomii jak prezentujesz xD


Przecież ty nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia poza sfajdaniem się i obrażaniem uczciwych ludzi. Naucz się najpierw podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i
@Qersoui

@Tytanowy_Lucjan: Podatki powinny być progresywne, czyli ludzie o wyższych dochodach powinni płacić większe podatki. Aktualny system podatkowy w Polsce jest odwrotny, tj. ma charakter degresywny i procentowo bardziej obciąża biednych.


Plus nawet w zaproponowanym przez Ciebie wariancie i tak trzeba zwiększyć progresję podatkową, bo systemy podatkowe w Europie są bardziej skupione na podatkach pośrednich, które z natury są degresywne. Aby dobić do liniowego poziomu, trzeba zwiększyć progresję w podatkach bezpośrednich
@MamByleJakiNick: Przy zarobkach rzędu 20 brutto mało kto jest jeszcze pracownikiem, przechodzi na B2B, gdzie obciążenie jest niższe niż na etacie - ZUS płacisz od minimalnej, możesz sobie obniżyć PIT wrzucając w koszta laptopa, paliwo, bilety PKP, telefon, internet itd.
@motilal to racja, dobrze płatna praca robi się na tyle droga, że B2B robi się opłacalne. Przy 20k(24k kosztów pracodawcy) brutto, i przejściu na B2B pracownik zyskuje około 1500 zł na miesiąc - uwzględniając 11 miesięcy pracy i 21 dni urlopu i brak jakiegokolwiek urlopu zdrowotnego
@Qersoui Podatki, podatkami, ale to jest dla mnie niesamowite że bogacimy się z roku na rok, słupki rosną stonks, jesteśmy jakimś 20 najbogatszym krajem na świecie, stać nas na dopłaty do kredytów xD wakacje kredytowe, 800+ a żaden rząd od 20 lat nic nie zrobił rewolucyjnego w służbie zdrowia i jest w niej potężna stagnacja jak nie pogorszenie

Nie wiem czy ludzie tego nie widzą jak bardzo jest ona #!$%@?? Chyba widzą
@Winiok Przecież napisałem, że nie kazdy, ale nie jest to problemem, bo ktoś musi sprzątać czy latać jako kurier albo kroić świnie na taśmie za mniejszą kasę. Tam inteligencji nie trzeba ¯\(ツ)/¯

Nigdy nie będzie równości zarobków i poziomu życia, bo inaczej mało komu by się chciało uczyć i poświęcać czas by zostać programistą, architektem czy inżynierem kosmicznym kiedy kasa byłaby nieznacznie zróżnicowana.
Podatki powinny być progresywne, czyli ludzie o wyższych dochodach powinni płacić większe podatki.


@Qersoui: to najgorsze rozwiązanie bo kto w Polsce wpada w drugi próg? Korposzczurki na UoP i niektórzy specjaliści którzy z racji zawodu nie mogą przejść na B2B. Cała reszta osób które dobrze zarabiają #!$%@? na JDG i kombinuje jak płacić niższe podatki.

Podatek dochodowy powinien być maksymalnie uproszczony - jedna, liniowa stawka 25% dla wszystkich, niezależnie od umowy
@Tytanowy_Lucjan: To ci ludzie, ktorzy maja wykonywac potrzebne prace maja z glodu zdychac? A co z innymi inzynierskimi? Elektrotechnik, elektronik, materialoznastwo, biotechnolog? Jakie sa ich zarobki i czemu to nie jest lekko 14k netto? A czy wiesz ze automatyzacja twoich architektow/ inzynierow lotniczych wywali w piz*? A czy wiesz ze takiego elektryka, tynkarza to tak latwo nie zastapi? Drugi raz pisze lecz sie na leb.
@Winiok A kto napisał, że mają zdychać. Każdy powinien zarabiać tyle by nie musieć się martwić czy starczy na jedzenie i dach nad głową, a nagły dentysta nie rozwali budżetu.

A jak chcą więcej i mają ku temu możliwości intelektualne to muszą się zmusić do większego wysiłku by zdobyć lepszą pracę albo zostać chociażby tym tynkarzem czy innym hydraulikiem jak jednak głowa ogranicza.

Ty się lecz jeżeli wierzysz w powszechne szczęście i
@Tytanowy_Lucjan: Ja nie wierze a wiem "Ale jest wiele rzeczy poza zasięgiem ai . Jednym z przykładów jest praca fizyczna, taka jak budownictwo i rolnictwo, która odpowiada za około 20% pkb bogatego świata. llm jest mało przydatne dla kogoś zbierającego szparagi. Może się to przydać hydraulikowi naprawiającemu nieszczelny kran: widżet może rozpoznać kran, zdiagnozować usterkę i doradzić w sprawie naprawy. Ostatecznie jednak hydraulik nadal musi wykonywać pracę fizyczną. Trudno więc sobie
@Winiok A kto im iPhoniki zaprogramuje, wyleczy bebech po zbyt zakrapianym weselu albo nowe auto po Niemcu stworzy? Mają to robić specjaliści za pensje sprzątaczki z hotelu?

Sam bym wolał sprzątać, a nie ciągle czytać nowości do pracy jakby pensja była niewiele niższa za to. No ale nie jest. I nigdy nie będzie... ¯\(ツ)/¯
@Tytanowy_Lucjan: Ty serio nic nie rozumiesz. Inzynier jest ch wary i tyle samo zarabia. Dlaczego w pol przewaznie automatyk ma 10k netto a elektrotechnik 8-12k brutto? Ludzie nie potrzebuja miec zaprojektowanych instalacji? Nie potrzebuja utrzymywania infrastruktury? Ano potrzebuja ale dac dobrze zarobic to juz nie. Co ja sie na programistyczna swinie produkuje na marne jak tepak nie chcesz prostych rzeczy zrozumiecz mianowicie to ze inni tez sie ucza a ch z
@Qersoui: Nie wiem czy wiecie ale bezposrednie pieniądze pompowanę w służbę zdrowia czyli np. zwiększenie stawki na pkt w ok 50%-60% idzie bezposrednio na wzrost wynagrodzenia lekrzy.
Pośrednio jest to wina zarządzających którzy sie uginają i reszta nie ma wyjścia tylko jak chce mieć lekarza musi mu dorównać stawki.
Należy zmienic sposób finansowania, bardziej celować bo inaczej to nie ma sensu. Jednocześnie wzrost stawek na nfz powoduje wzdost stawek w prywatnych
@Winiok Widocznie tyle jest ich robota warta, bo na tyle wycenia ich rynek? Albo jest ich za dużo, bo nie czytają jakie jest zapotrzebowanie na daną branżę i wybierają studia na przypale.

A ty pewnie jesteś po jakiejś mechanice i budowie maszyn, a teraz bóldupisz, że 5k zł netto to jest maks co w Polsce wyciągasz i teraz w tej niemocy argumentów potrafisz tylko mnie wyzywać choć ja cię nie obrażam.
Miałeś
Tytanowy_Lucjan - @Winiok Widocznie tyle jest ich robota warta, bo na tyle wycenia ic...

źródło: 88fae771ca8a48c794842a144719201c

Pobierz