Wpis z mikrobloga

@bezsensutenwykop: 7k na powietrzną, 21k na gruntową, nie orientuje się co teraz daja na foto / zestaw foto plus pompa

@kilobajt ale wiesz, że pompa grzeje też CWU a fotowoltaika napędza wszystkie elektryczne sprzety w domu?
  • Odpowiedz
@ATAT-2 jak jesteś w stanie żyć zgodnie z zegarem słonecznym i najlepiej na home office a pralka, zmywarka, piekarnik w czasie gdy świeci słońce to autokonsumpcja trochę nadrobi, a jak nie to sprzedasz po 30 groszy albo i mniej. A CWU to pewnie ze stowa na miesiąc.
  • Odpowiedz
@kilobajt: ale do czego ty teraz pijesz?
Rzuciłeś tezę że foto jest bezużyteczne bo pompa działa w nocy (co nie jest prawdą bo w zimę działa również w dzień) to nie ma słońca. A ja Ci piszę, że foto jest użyteczne przez cały rok. Ba, nawet OP nie pisał że instaluje foto do zasilania pompy tlyko ty to założyłeś
  • Odpowiedz
Foto jest do zasilania wszystkiego co na prąd, pompy też.

Piję do opłacalności foto na obecnych zasadach, gdzie przy zerowej autokonsumpcji sprzedajesz po 30 groszy, a przy całkowitej autokonsumpcji nie kupisz prądu po złotówce. A podczas roku największe zużycie prądu jest w miesiącach o najmniejszym nasłonecznieniu czyli ogrzewanie zimą pompą.

Ciężko jest przestawić swoje życie, żeby używać pralki, zmywarki czy piekarnika wtedy kiedy świeci słońce, przy home office trochę łatwiej.

Reasumując jeżeli
  • Odpowiedz
  • 0
@kilobajt nie wiem kiedy ty używasz pralki czy zmywarki ale ja praktycznie zawsze w dzień, szczególnie weekendami. Do tego klima w lato, home Office dzień po dniu, itp itd

Nie mówię że wyjdziesz na zero ale przy dofinansowaniach foto czasem się opłaca
  • Odpowiedz
@kilobajt:
autokonsumpcja:

24% - 2020 (pv wystartowała w czerwcu)
30% - 2021
33% - 2022
50% - 2023
61% - 2024 do teraz

Im mniej zamontujemy PV tym wieksza autokonsumpcja. Ja miałem 8.5kWp na 8000-10000kWh zużycia
Teraz zwieksyzłem PV do 22kWp ale autokoncumpcja na poziomie 25% powinna sie utrzymać
zibizz1 - @kilobajt: 
autokonsumpcja:

24% - 2020 (pv wystartowała w czerwcu)
30% - 2...

źródło: pv

Pobierz
  • Odpowiedz
@zibizz1
A uzyskałbyś to przy założeniu że wszyscy domownicy w dzień są w pracy poza domem?

Dokupiles sprzętu żeby autokonsumpcja była bardziej korzystna, bo zobaczyłeś że za dużo prądu idzie do sieci?
  • Odpowiedz
A uzyskałbyś to przy założeniu że wszyscy domownicy w dzień są w pracy poza domem?


@kilobajt: on nie czyta tego co komentuje, szkoda Twojej fatygi.
  • Odpowiedz
@kilobajt:

A uzyskałbyś to przy założeniu że wszyscy domownicy w dzień są w pracy poza domem?


To zależy, myślę ze jak ktoś ma piec na wegiel i fotowoltaike to uzyska, bo grzeje wtedy wode w lato pradem:)

Dokupiles sprzętu żeby autokonsumpcja była bardziej korzystna, bo zobaczyłeś że za dużo prądu idzie do sieci?


Nie, poprostu wiem że autokonsumpocja jest kluczowa. Dlatego dokupujac jakis sprzęt często sprawdzam czy jest smart grid. Np
zibizz1 - @kilobajt: 
 A uzyskałbyś to przy założeniu że wszyscy domownicy w dzień są...

źródło: ladowanie

Pobierz
  • Odpowiedz
@zibizz1 o to mi właśnie chodzi, trzeba dostosować się do autokonsumpcji i wtedy możesz być wygrany, ale czasami koszt dostosowania przewyższa profity autokonsumpcji.
A i stare metody rozliczania 80/20 dawały też sporo większe możliwości, bo to co w lecie nadprodukowales to w zimie zużyłeś. To wtedy działało jak odroczona autokonsumpcja
  • Odpowiedz
trzeba dostosować się do autokonsumpcji i wtedy możesz być wygrany, ale czasami koszt dostosowania przewyższa profity autokonsumpcji.


@kilobajt: No trzeba i nie warto tego robić specjalnie tylko przy okazji. I właśnie jak OP idzie w pompe ciepła i panele to warto zadbać żeby pompa ciepła miała komunikacje z falownikiem lub przynajmniej była smart grid ready. Z każdym kolejnym orkiem zysk z tego będzie większy. Nawet nie chodzi o autokonsumpcje z własnego
zibizz1 - >trzeba dostosować się do autokonsumpcji i wtedy możesz być wygrany, ale cz...

źródło: sygnały

Pobierz
  • Odpowiedz