Wpis z mikrobloga

Mireczki z tagu #elektryka #elektronika #syntezatory pomóżcie.
Mam syntezator Arturia Microfreak, który ma dotykową klawiaturę. Działa ona świetnie i jest bardzo responsywna, ale tylko jak zasilam z powerbanka albo z laptopa przez usb (laptop nie podłączony do zasilania sieciowego).

Kiedy podłączę zasilanie 12V lub podłączę ładowarkę do laptopa to klawiatura laguje, raz zagra dźwięk raz nie i generalnie nie da się płynnie grać. Ewidentnie jest problem z zasilaniem sieciowym. Próbowałem różnie ładowarki, zasilacze, kable rdzeniem ferrytowym lub bez, ale cały czas to samo.
Żeby wykluczyć problem z danym egzemplarzem kupiłem nawet drugiego nowego Microfreaka! I jest to samo (°°

Instalację w domu mam w miarę nową, blok jest z 2016 roku i nigdy nie było problemów z elektryką.

Co mogę jeszcze zrobić?
siejeje - Mireczki z tagu #elektryka #elektronika #syntezatory pomóżcie.
Mam syntezat...

źródło: WhatsApp Image 2024-04-12 at 11.07.52

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@siejeje: nie kupuj żadnych kondycjonerów, to nic nie da.
Prawdopodobnie impulsowe zasilacze, które masz zakłócają pracę dotykowej klawiatury.

Czy ten drugi egzemplarz dostałeś z oryginalnym zasilaczem od producenta?
Jeśli tak i z nim też się źle zachowuje, to najlepiej wal z pytaniami do dystrybutora/producenta.

Ja pewnie bym wykonał jeszcze próbę z zasilaczem transformatorowym:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zasilacz-sieciowy-transformatorowy-12v1a-wfq
  • Odpowiedz
@siejeje: Listwy z filtrem nigdy nie zaszkodzą. :) to nawet trzeba kupić.

Tylko w takim układzie to z Thomanna nie ma sensu - szukaj listw tej firmy.

https://brennenstuhl-shop.com/listwy-zasilajace/1975-premium-line-technik-60000a-listwa-zasilajaca-przeciwprzepieciowa-8-gniazd-antracytowa-3m-4007123674862.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwt-OwBhBnEiwAgwzrUjrExV2IF0hDOlIjoJqC4lXUVewHHDoqTwTa03H4hiZUtOxSUXP82RoC_DMQAvD_BwE

Podpowiedź warto przeglądać amazon.pl bo często mają promo na różne listwy zasilające - w tym te takie nadające się całkiem całkiem do studia.
  • Odpowiedz
  • 1
@zetisdead: kupiłem drugi nowy egzemplarz Microfreaka i podłączyłem oryginalny zasilacz dodany przez producenta i problem dalej występuje. To nie jest kwestia zasilacza. Przy jakimkolwiek kontakcie z zasilaniem sieciowym klawiatura szwankuje.

Np. zasilam Microfreaka z laptopa przez huba usb bez zasilania zewnętrznego - jest ok. Ale jak to tego samego huba podepnę monitor przez Display Port który jest zasilany z sieci - od razu klawiatura laguje.
  • Odpowiedz
@siejeje: zrób zdjęcie wtyczki sieciowej tego oryginalnego zasilacza. To jest zasilacz w pierwszej (z bolcem) czy drugiej klasie izolacji (czy bez bolca)?
Jeśli zasilacz potrzebuje bolce PE, to czy podłączasz go do gniazdka z takim bolcem?
  • Odpowiedz
  • 1
@zetisdead: jest z bolcem i podłączam do gniazdka z bolcem. Poza tym syntezator jest przystosowany do zasilania przez usb i to nie jest normalne, że np. zasilając z macbooka podpiętego oryginalną ładowarką apple do sieci dalej jest problem.
  • Odpowiedz
zasilając z macbooka podpiętego oryginalną ładowarką apple do sieci dalej jest problem.


@siejeje: dlatego kontaktowałbym się w tej sprawie z producentem, jego działem technicznym, dystrybutorem w PL.
  • Odpowiedz
  • 1
@zetisdead: @RitmoXL niestety listwa z filtrem nic nie zmienia. ALE zauważyłem że jak podczas grania dotknę jakiegokolwiek metalowego złącza z tyłu syntezatora (np. USB lub audio out) to problem momentalnie ustępuje. Warunek tylko że podczas grania muszę trzymać to złącze drugą ręką. Chyba przypnę się na stałe kablem na czas grania ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Jakieś inne propozycje?
  • Odpowiedz
Jakieś inne propozycje?


@siejeje: już o tym pisałem, tradycyjny zasilacz z transformatorem zamiast impulsowego.
Druga opcja to użycie oryginalnego zasilacza ale z dołączonym transformatorem separacyjnym.

Najprawdopodobniej masz problem z uziemieniem w mieszkaniu i prąd upływu z filtra w zasilaczu impulsowym zamiast do uziemienia to płynie przez ciebie i zakłóca detekcję dotknięcia klawiszy.
  • Odpowiedz
  • 1
@zetisdead: cholera nie wierzę, znalazłem w szufladzie jakiś stary zasilacz od routera UPC którego nigdy nie używałem, podłączyłem i wszystko śmiga idealnie. Klawiatura jest responsywna tak jak powinna, nic nie muszę dotykać :D
Sprawdzałem na 5 innych zasilaczach, łącznie z fabrycznym, i zawsze było źle. Cud.
Zasilacz jest trochę cięższy, ale nie wiem czy jest transformatorowy. W każdym razie działa, temat do zamknięcia. Dziękuję za rady!!

Co ciekawe - wystarczy że
siejeje - @zetisdead: cholera nie wierzę, znalazłem w szufladzie jakiś stary zasilacz...

źródło: WhatsApp Image 2024-04-23 at 14.21.47

Pobierz
  • Odpowiedz