Wpis z mikrobloga

Planuję montaż łącza #swiatlowod w mieszkaniu. Pod podwieszanym sufitem chciałbym dać rurkę, w którą monter wsunie światłowód i wyjdzie on przy miejscu montażu routera.
Jaką minimalną średnicę wewnętrzną powinna mieć taka rurka?

Rurka będzie miała długość 3 m i dwa zakręty. Jeden na samym początku zaraz po przewierceniu przez ścianę, drugi ok. 0,5 m przed końcem. Muszę zrobić przewiert przez ścianę żelbetonową prawie 30 cm grubości, dlatego zależy mi na jak najcieńszej rurce.
Jaką powinna mieć średnicę tak, aby zmieściły się dwa #swiatlowody? Może kiedyś zmienię #isp i nie będę usuwał starego światłowodu.
#siecikomputerowe #sieci
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@wrobelix1992: pewnie wystarczy, ale czy nie można mniej? Bo przewiert Ø25 mm w 30 cm żelbetonowej ścianie będzie dla mnie sporym wyzwaniem. Rurkę planuję gładką, więc nawet bez pilota światłowód powinno dać się po prostu wsunąć bo będzie to tylko 3 m
  • Odpowiedz
  • 1
@pangolin https://fiberm.pl/pl/mikrorura-hdpe-fi-10-6mm-zolta-beben-2700-metrow

Ewentualnie 12/8 lub 14/10, kabel ADSS 2J w zależności od rodzaju ma 4 albo 5mm grubości, jeżeli chcesz ładować kabel instalacyjny, to ma 3mm średnicy, więc rurka 8mm minimum, kabel drop 2J płaski ma 6mm na chyba 3mm (jest prostokątny), także ja bym dla bezpieczeństwa dał rurkę 14/10 I tyle.

Jeżeli chcesz prościej to kupujesz peszel z pilotem i tyle, peszel przeciagasz przez ścianę i zostawiasz go nadmiar, żeby się
  • Odpowiedz
  • 0
@Retsew: Myślałem o cienkościennej 10/8, ale w sumie to chyba najlepiej będzie, jak zadzwonię do montera i dowiem się, jaki światłowód będzie montował i jaką średnicę dać.
  • Odpowiedz
@pangolin: możesz odrazu położyć światłowód, do którego się wspawają. Ja tak u siebie w domu zrobiłem, tj. skontaktowałem się z lokalnym operatorem, który mi podrzucił 50m światlowodowego, którego wrzuciłem do arota z innymi przewodami podczas budowy.
  • Odpowiedz