Wpis z mikrobloga

#glupiewykopowezabawy
#madreslowko
#powiedzonka
#przyslowia

Zabawa polega na napisaniu często używanego zdania które przez wiele osób uważane jest za mądrość ludową, a tak naprawdę jest głupie i czesto bezsensowne, więc jeśli ktoś jest chętny do wzięcia udziału w tej zabawie to zapraszam, jestem ciekaw waszych przykładów.

Zaczynam zatem z dwoma przykładami:

Chcącemu nie dzieje się krzywda

O gustach się nie dyskutuje
  • 4
a tak naprawdę jest głupie i czesto bezsensowne


@AAAAAPsik: Tylko to trzeba rozumieć skąd się wzięły dane powiedzenia i co oznaczają, żeby nie wyjść na ignoranta w dyskusji.

Chcącemu nie dzieje się krzywda - volenti non fit iniuria - ktoś kto świadomie zgadza się na szkodę nie może rościć sobie praw do odszkodowania, bo to termin prawniczy. Np. bokser nie może oskarżyć drugiego boksera za to, że ten obił mu ryj
  • 0
O gustach się nie dyskutuje - de gustibus non est disputandum - lepszym tłumaczeniem jest o gustach nie ma dyskusji, albo gusta nie podlegają dyskusji, bo o ile o nich samych możemy i nawet powinniśmy rozmawiać, tak nie możemy podważać prawa drugiej osoby do własnego zdania i własnych opinii. Tyle, że utarło się w języku polskim akurat takie tłumaczenie, które gubi trochę kontekst


ja mam na mysli zdania jakie funkcjonują w polskim