Wpis z mikrobloga

Czekam na nową obudowę aby zmieścić w nią aio i cholernie się nudzę. Więc wpadłem na pomysł że porównam wentylatory których chcę użyć vs te które oryginalnie są montowane w aio (Fluctus PWM 120mm vs Iceberg IceGALE Xtra 120 mm). AIO to Endorfy Navis F240.

Wyciąłem więc dwa identyczne paski z kartki A4 i przykleiłem je do aio. Na początek sprawdziłem przy jakiej prędkości obrotowej wentylatory podniosą swoje paski. Ten test wygrał Fluctus który podniósł swój pasek na wysokość ok. 1cm przy prędkości obrotowej 1125 rpm gdzie Iceberg dopiero przy 1310 rpm. Nie powiem zdziwiło mnie to, więc wykonałem drugi test który polegał na ustawieniu Fluctusa na jego maksymalne obroty (ok. 1880 rpm) i porównaniu przy jakiej prędkości obrotowej Iceberg osiągnie takie same podniesienie/wychylenie paska papieru. I dopiero tutaj nastąpiło coś czego spodziewałem się po znacznie droższym wentylatorze Iceberg, tzn. dorównał Fluctusowi już przy swojej prędkości obrotowej wynoszącej ~1500rpm.

Iceberg ma jeszcze drugie tyle zapasu jeżeli chodzi o prędkości obrotowe, ale raczej nie zamierzam z nich korzystać ze względu na hałas jaki generuje powyżej 2200rpm. Niemniej przy swojej prędkości maksymalnej (~3000rpm) papierowy pasek staje w pionie.

Oczywiście testy wykonane w warunkach laboratoryjnych a wszystko mierzone japońskimi miarami laserowymi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace
newerty - Czekam na nową obudowę aby zmieścić w nią aio i cholernie się nudzę. Więc w...

źródło: fluctus_vs_iceberg

Pobierz
  • 7
  • 0
@Moonman: może, ale ja tutaj nie o tym a poza tym to nie wiem czy byłbym w stanie zmieścieć custom loopa w obudowę sff. W dodatku ten komputer będzie dużo podróżował ze mną a custom loop w moim wykonaniu byłby dodatkowym ryzykiem podczas transportu komputera w plecaku/walizce.
  • 0
@ReeceWithouterpoon: to sobie wyobraź że przez ostatnich kilka miesięcy używałem tego Iceberg'a na chłodzeniu Alpenfohn Black Ridge i przedział 2500-3000 rpm był czymś standardowym już przy średnim obciążeniu cpu. Faktem jest że praktycznie nie rozstaję się ze słuchawkami które w dodatku posiadają aktywne tłumenie szumów, więc to w połączeniu z dźwiękiem z gry/spotify powodowały że prawie tego nie słyszałem.

Więc tak, małe komputery są głośne, ale 1500 czy 1800 rpm z